26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2016 - 21:50

Ιωνικός-Προοδευτική σημειώσατε… Χ

Το ντέρμπι της Νίκαιας έληξε 1-1 * Δύο αποβολές σε κάθε ομάδα

Υπό το βλέμμα 2.000 φιλάθλων, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι του ελληνικού ποδοσφαίρου, οι Ιωνικός και Προοδευτική αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Η σαββατιάτικη (29/10) αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνική, εκτός από τα δύο γκολ, είχε ακόμα δύο αποβολές εκατέρωθεν και χαμένο πέναλτι.

Ο Ιωνικός κέρδισε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 34ο λεπτό λόγω αποβολής του Κουσούρη, ενώ στο 41’ θα μπορούσε να πάρει και το προβάδισμα, αφού ο Καλαϊτζίδης υπέπεσε σε χέρι εντός περιοχής.

Ο Σαπαλίδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Μπαντίκος απέκρουσε και κράτησε το «μηδέν» στα μετόπισθεν για την Προοδευτική.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 44ο λεπτό ο Μπελέρης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με έναν «κεραυνό».

Η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα, πάντως, κάθε άλλο παρά πτοήθηκε, αφού μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Πέεφ ισοφάρισε με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η συνέχεια επεφύλασσε κατά κύριο λόγο… αποβολές, αφού στο 78’ ο Κυριακίδης «ισοφάρισε» και στις καθυστερήσεις οι Μεϊμάρογλου (Ιωνικός), Καλαϊτζίδης (Προοδευτική) πήραν πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κατσίκιας, Ζέλο (70’ Καμαρά), Παντελίδης, Μεϊμάρογλου, Κρητικός, Καραλής (85’ Ντούλιας), Σιμιτσής (63’ Κυριακίδης), Αργυρίου, Σαπαλίδης, Πέεφ.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ανδράλας-Σπέρτος): Μπαντίκος, Κουσουρής, Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Θεοδωράκης, Πατσατζόγλου, Πέττας (54’ Ξυγκάκης), Μπέλερη, Μπεσού (71’ Δηλαβέρης), Κανελλόπουλος, Πέππας (61’ Ζελέκου).