25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 20:41

Όσο έπρεπε η Λαμία…

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κέρδισε με 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας και ξεκίνησε ιδανικά το Κύπελλο

Δεν έθελξε τα πλήθη με την εικόνα της, ήταν όμως αποτελεσματική. Ο λόγος για τη Λαμία, η οποία πέτυχε σχετικά εύκολα τον στόχο της. Οι Φθιώτες πήραν τη νίκη με 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας στο ΔΑΚ Λαμίας το απόγευμα της Πέμπτης (27/10) για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ άρχισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στο θεσμό και πλέον ισοβαθμεί με την ΑΕΚ στην 1η θέση του 6ου ομίλου.

Και όλα αυτά απέναντι στην αξιόμαχη Αναγέννηση Καρδίτσας, που προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι απέναντι στους «κυανόλευκους».

Η Λαμία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο σε ένα ματς με πολύ χαμηλό τέμπο. Εξάλλου, οι τελικές ήταν λίγες και το μοναδικό γκολ προήλθε από εύστοχο πέναλτι του Μπλάζιτς στο 30’, το οποίο κέρδισε ο σπεσιαλίστας στην «μπούκες» στην αντίπαλη περιοχή Βάντερσον.

Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι παίζοντας με μυαλό, τακτική και προσοχή στα μετόπισθεν, έκαναν σωστή διαχείριση. Ως εκ τούτου, επί της ουσίας δεν απειλήθηκαν από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι ανέβηκαν στο β’ ημίχρονο με δεδομένο ότι η Λαμία τους έδωσε και χώρους.

Η μεγαλύτερη εμπειρία σε πάγκο και αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, μέτρησαν για τους Φθιώτες, που κράτησαν μέχρι τέλους το υπέρ τους σκορ και όχι μόνο… Κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματα τους αν ο σκόρερ νικούσε για δεύτερη φορά από τα έντεκα μέτρα τον Κουτσόπουλο στο 83’, μετά από πέναλτι-ορισμό του Μάιγκα πάνω στον Βασιλόγιαννη (ο παίκτης των φιλοξενούμενων έτσι κατάφερε να δεχθεί δεύτερη κίτρινη μέσα σε 24 λεπτά!).

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η Λαμία έδειξε στοιχεία κλασικής ομάδας Β’ Εθνικής, που ξέρεις να πετυχαίνει αυτό που θέλει με σφιχτή άμυνα και μελετημένες κινήσεις στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της.

Όσο για την ΑΣΑ φάνηκε πως έχει περιθώρια βελτίωσης (φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους νικητές).

Τον δικαιώνει το ριπλέι και στο πρώτο πέναλτι τον ρέφερι Σκούλα (Σερρών), που είχε βοηθούς τους Λυμπερόπουλο, Πασπάτη (Αθηνών) και τέταρτο τον Νταούλα (Αθηνών).

Κίτρινες: 67’ Βάντερσον, 87’ Όμο - 29’ Σμίλτος, 70’ Μάιγκα.

Κόκκινη: 87’ Μάιγκα (με δεύτερη κίτρινη).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης (66’ Παπαργυρίου), Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τζόκιτς (71’ λ.τρ. Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Βάντερσον, Τσούκαλος (46’ Ντουρμισάι).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος (79’ Ντιατά), Κισκαμπάνης, Καραγιάννης, Ντανκουά (46’ Φέτσης), Μπιτέλης, Μπλέντι, Τσιλούλης (59’ Μάιγκα), Τζέκος.