Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 17:04

«Πεντάστερα» Τρίκαλα

Η θεσσαλική ομάδα επιβλήθηκε 5-0 εκτός έδρας του Πανελευσινιακού

Σε περίπατο μετέτρεψαν τα Τρίκαλα την εκτός έδρας αναμέτρηση της Πέμπτης (27/10) με τον Πανελευσινιακό για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη επιβλήθηκε 5-0 και τέθηκε επικεφαλής της βαθμολογίας, καθώς υπερτερεί του ΠΑΟΚ στη διαφορά των γκολ.

Κατά συνέπεια, η παράδοση που θέλει τα Τρίκαλα να μην χάνουν στην Ελευσίνα από τον Οκτώβριο του 1997 συνεχίστηκε και με το παραπάνω.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται…

Σαφές προβάδισμα για τη νίκη πήρε ο ΑΟΤ από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό ο Νιάρος βρήκε τον Κουσκουνά και εκείνος σκόραρε κατά της παλιάς του ομάδας, ενώ στο 23ο ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ του με ωραία προσωπική ενέργεια.

Ο τραυματισμός του Αχιλλέα Σαρακατσάνου πάγωσε για λίγο τα χαμόγελα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως, αφού έχασαν κλασική -διπλή- ευκαιρία στο 43’ με τους Μίνγκα και Κουσκουνά, ξαναβρήκαν δίχτυα στο 45’ με αυτογκόλ του Τσούπρου, έπειτα από φάουλ του Σερτζίνιο.

Μονόλογος στο φινάλε

Χαμηλό ήταν το τέμπο στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου της Ελευσίνας, δεδομένου ότι ο νικητής είχε διαφανεί από νωρίς.

Μία καλή φάση κατέγραψε ο ΑΟΤ, στο 56ο λεπτό με ένα σουτ του Χασομέρη που πέρασε λίγο άουτ, προτού οι Μπαϊκαρά (στο 78’ με ωραίο σουτ) και Γιαννιτσάνης (στο 89’ με σουτ εκτός περιοχής κατά της παλιάς του ομάδας), διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι ο Γιαννιτσάνης απώλεσε δύο αξιόλογες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα λίγο νωρίτερα (στο 84’ σουτ στο δεξί δοκάρι, στο 86’ κοντινή προσπάθεια).

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών) Βοηθοί: Μήταρης (Αν. Αττικής), Τζάκος (Αθηνών).

Κίτρινες: 54' Μίνγκας.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Χρήστος Παντιώρας): Στεργιώτης, Ζέλιος, Κωνσταντινίδης, Αρβανίτης, Τσούπρος (46′ Ιορδανίδης), Κωστόπουλος (59′ Στόγιος), Καμπούρης, Δημόπουλος, Σταματάκης, Ρόκας, Ταμπάκης (46′ Γραικός).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Ριζογιάννης, Νιάρος, Σαρακατσάνος (30′ λ.τρ. Λεάντρο), Βέρτζος, Μουμίν, Χασομέρης, Σερτζίνιο, Κουσκουνάς (72′ Μπαϊκαρά), Στεφάνοβιτς, Μίνγκας (66′ Γιαννιτσάνης)