25/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 01:24

Θρίαμβος του Ερυθρού Αστέρα!

Το «μπαμ» της αγωνιστικής οι Σέρβοι, 76-65 την Μπαρτσελόνα * Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, που επιβλήθηκε με 76-65 της Μπαρτσελόνα, την Τετάρτη (26/10), για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με την πιεστική της άμυνα (που ανάγκασε τον αντίπαλο σε 16 λάθη στο πρώτο ημίχρονο) και ένα σερί 14-0 στη δεύτερη περίοδο, έβαλε τις βάσεις για τον θρίαμβο επί της αποδεκατισμένης Μπαρτσελόνα (δεν αγωνίστηκαν Ναβάρο, Κόπενεν και Ντόλμαν).

Πρώτοι σκόρερ για τους Σέρβους ήταν οι Μάρκο Γκούντουριτς (24π) και Μάρκο Σιμόνοβιτς (13π). Για την Μπαρτσελόνα αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη ήττα, μετά την εντός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Μπραντ Όλεσον (15 πόντοι - οι 10 στο πρώτο δεκάλεπτο) και ο Βίκτορ Κλαβέρ που έιχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στα ρηχά από την άλλη έμεινε ο Ταϊρίς Ράις που είχε 9 πόντους (4/15 σουτ) και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 40-31, 60-48, 76-65.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 9 (1), Σιμόνοβιτς 13 (3), Τζένκινς 8 (1), Γκούντουριτς 21 (1), Γιόβιτς 4, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 12.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Ρίμπας 9 (3), Κλαβέρ 12, Βεζένκοφ 4, Πένο, Έρικσον 3 (1), Όλεσον 15 (3), Περπέρογλου 2, Τόμιτς 8

Στα άλλα παιχνίδια της Τετάρτης (25/10), η Φενέρμπαχτσε είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ζαλγκίρις (82-68) ενώ και η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Γαλατασαράι (98-92).