27/04/2024
Ιταλία | Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016 - 01:46

«Καθάρισε» ο Τζέκο (video)

Με πρωταγωνιστή τον Βόσνιο φορ, η Ρόμα πέρασε από την έδρα της Σασουόλο (1-3) * Η ταυτότητα της 10ης αγωνιστικής

Η Ρόμα νίκησε 3-1 εκτός έδρας την Σασουόλο την Τετάρτη (26/10), για την 10η αγωνιστική του Καμπιονάτο και διατηρήθηκε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από το γκολ του Πάολο Καναβάρο, η Ρόμα κατάφερε να κάνει σούπερ ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο που πέτυχε δύο γκολ (πρώτος σκόρερ στη Σέριε Α με 10 γκολ ο Βόσνιος που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα) και χάρη στη νίκη της με 3-1 κατάφερε να μείνει σε απόσταση μόλις δύο πόντων από την κορυφή.

Σε άλλα ματς της Τετάρτης (26/10), η Γιουβέντους δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στη Σαμπντόρια (4-1), με το ίδιο σκορ επικράτησε η Λάτσιο της Κάλιαρι, ενώ η Ιντερ με δύο γκολ του Ικάρντι υπέταξε στα τελευταία λεπτά την Τορίνο.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Γκατσόλα, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Ματσιτέλι, Πελεγκρίνι, Πολιτάνο, Ατζαπόνγκ, Ντεφρέλ, Μάτρι.

ΡΟΜΑ: Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Έμερσον, Ντε Ρόσι, Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ, Ελ Σααραουί, Τζέκο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη (25/10)

Τζένοα - Μίλαν 3-0 (11' Νίνκοβιτς, 80' αυτ. Κούτσκα, 86' Παβολέτι)

Τετάρτη (26/10)

Κιέβο - Μπολόνια 1-1 (70' αυτ. Εμ'Μπάιγ / 52' Πούλγκαρ)

Φιορέντινα - Κροτόνε 1-1 (85' Αστόρι / 20' Φαλτσινέλι)

Ίντερ - Τορίνο 2-1 (35' και 88' Ικάρντι / 63' Μπελότι)

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 4-1 (4' Μάντζουκιτς, 9' και 87' Κιελίνι, 65' Πιάνιτς / 57' Σχικ)

Λάτσιο - Κάλιαρι 4-1 (6' Μπαλντέ Κεϊτά, 23' πέν. και 28' Ιμόμπιλε, 79' Φελίπε Άντερσον / 87' αυτ. Ουάλας)

Νάπολι - Έμπολι 2-0 (51' Μέρτενς, 81' Κίρικες)

Πεσκάρα - Αταλάντα 0-1 (60' Καλντάρα)

Σασουόλο - Ρόμα 1-3 (12' Καναβάρο / 57' και 76' πέν. Τζέκο, 78' Ναϊνγκολάν)