26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016 - 23:12

Επική ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία απίθανη νίκη με 84-83 κόντρα στην Μπάμπεργκ

Απίθανο ματς! Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε ένα ονειρεμένο ντεμπούτο στον πάγκο του Παναθηναϊκού κόντρα στην Μπάμπεργκ σε αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (26/10) για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Όλα έδειχναν χαμένα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα από πλευράς ελληνικής ομάδας. Το φινάλε όμως ήταν απρόσμενο. Ένα πραγματικό ξέσπασμα οδήγησε τους «πράσινους» σε πραγματικό θρίαμβο κόντρα σε όλα τα διαμορφωμένα –ως τότε- σε βάρος τους δεδομένα. Ο Νικ Καλάθης σκόραρε στο φινάλε δείχνοντας ηγετικές τάσεις στην επόμενη ημέρα του «τριφυλλιού». Κοινώς, Καλάθης όνομα και πράγμα!

Αθλητικός και αποφασισμένος Παναθηναϊκός

Τα πλούσια αθλητικά προσόντα αρκετών παικτών συντέλεσαν καταλυτικά στη θετική εικόνα που εμφάνισαν οι «πράσινοι» στο πρώτο δεκάλεπτο. Εξάλλου, τα ριμπάουντ υπήρξαν διπλάσια και πιο συγκεκριμένα 8 έναντι των 4 της γερμανικής ομάδας. Ο Γκιστ σκόραρε πέντε πόντους, ο Καλάθης οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι και συνεργαζόταν άψογα με τον Φελντέιν ο οποίος πέτυχε δύο εντυπωσιακά καρφώματα.

Όλα πήγαιναν… πρίμα για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, η Μπάμπεργκ παρέμενε «ζωντανή» χάρη στον Μέλι καθώς ο Ιταλός σκόραρε τρία σερί τρίποντα μειώνοντας σε 15-20 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σερί της Μπάμπεργκ, απάντησαν οι «πράσινοι» Αμερικανοί

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στη β’ περίοδο. Οι Πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν φουριόζοι και δημιούργησαν ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά (22-20). Σημείο αναφοράς υπήρξε ο Στρέλνιεκς σκοράροντας τέσσερις σερί πόντους. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα μετά από τάιμ άουτ που ζήτησε ο Τσάβι Πασκουάλ για ν’ ακολουθήσει τρίποντο του Φώτση (23-22).

Παράλληλα, οι «πράσινοι» έγιναν περισσότερο πιεστικοί στην περιφερειακή τους άμυνα. Οι επιθετικές λύσεις είχαν αμερικανική προέλευση καθώς ο Φελντέιν σκόραρε δύο τρίποντα, ενώ από ένα σημείωσαν οι Ρίβερς και Νίκολς. Όσον αφορά τη Μπάμπεργκ απειλούσε με ποστ παιχνίδι και ο Μέλι (13π.) είχε υποστήριξη στο σκοράρισμα από τους Λο και Μέλι να πετυχαίνουν έκαστος από τέσσερις πόντους στο β’ δεκάλεπτο.

Το «τριφύλλι» ήταν… φωτιά από τα 6.75μ (7/15 τρίποντα) και συνολικά κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης έχοντας προβάδισμα +5 στην ανάπαυλα (42-37).

Η εμπειρία του Ζήση και γερμανικό προβάδισμα

Καίριο ρόλο στο 3ο δεκάλεπτο συντέλεσε ο Νίκος Ζήσης όντας ηγέτης στην αντεπίθεση που έκανε η Μπάμπεργκ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Ο πρώην διεθνής γκαρντ πέτυχε ένα έμμεσο τρίποντο και ένα… κλασσικό για να γίνει το 48-44. Έξι σερί πόντοι του Μέλι και ένα τρίποντο του Μίλερ έδωσαν προβάδισμα στην Μπάμπεργκ +10 (54-44). Το γερμανικό σερί έφτασε ένα επί μέρους σκορ 13-2!

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να εξισορροπήσει την κατάσταση. Οι «πράσινοι» έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο «ροκανίζοντας» τη διαφορά, ενώ ο Μπουρούσης έδωσε λύσεις στην φροντ λάιν. Ο δεύτερος ριμπάουντερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας ισοφάρισε αρχικά με τρίποντο (60-60) για να μειώσει σε συνεργασία με τον Καλάθη σε 63-62 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Ολική επαναφορά από τον Παναθηναϊκό!

Ο Κοζέρ προσέφερε ακόμη μία λύση στην επίθεση για την Μπάμπεργκ. Εξάλλου, ο Γάλλος δεν είχε σκοράρει μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε πέντε σερί πόντους προσδίδοντας ενέργεια στην περιφέρεια της Μπάμπεργκ. Επιρρεπής στις διεισδύσεις έδειχνε ο Παναθηναϊκός και έδειχνε πως στερούταν συγκέντρωσης στο αμυντικό σκέλος.

Οι «πράσινοι» έμεναν στο ματς χάρη σε ένα σερί 6-0 από προσπάθειες των Ρίβερς και Γκιστ κατόρθωσαν μα μειώσουν σε 83-79 περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε. Σε μία μεγάλη ανατροπή όδευε ο Παναθηναϊκός! Νέο τρίποντο του Φελντέιν έφτασε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (83-82).

Μάλιστα, οι «πράσινοι» σε τρεις κατοχές είχαν 9 πόντους και μηδέν στην άμυνα έπειτα από δύο γερμανικές επιθέσεις! Μία αμφιλεγόμενη απόφαση των διαιτητών που έδωσαν μία κατοχή μπάλας στην Μπάμπεργκ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Πασκουάλ ν’ ανακτήσει το προβάδισμα.

Το φινάλε ήταν ΕΠΟΣ! Η τελευταία «πράσινη» επίθεση δεν εκδηλώθηκε με τον ενδεδειγμένο τρόπο… Κι όμως ο Τσάβι Πασκουάλ απέδειξε τους λόγους που ξεχωρίζει στις «ειδικές καταστάσεις» ολοκληρώνοντας ένα ιδανικό ντεμπούτο. Στην επίθεση του Παναθηναϊκού απέμεναν μόλις 2.5’’. Ε λοιπόν, ο Νικ Καλάθης σκόραρε σε μία φάση που οδηγήθηκε στο άμεσο ριπλέι που έδειξε πως το δίποντο του διεθνούς γκαρντ μέτρησε για το 84-83.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και η Μπάμπεργκ ήταν άστοχη στην τελευταία της επίθεση. Ήταν η δεύτερη νίκη στο φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 42-37, 63-62, 83-84

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ
(Aντρέα Τρινκιέρι): Κοζέρ 7 (1), Μέλι 17 (4), Ζήσης 13 (1), Τάις 4, Λο 6 (1), Στρέλνιεκς 16 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 12 (2), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σινγκλέτον 9 (2), Νίκολς 1, Ρίβερς 18 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5, Φελντέιν 16 (4), Γκιστ 10, Μπουρούσης 9 (1), Καλάθης 13 (1 τριπ., 11 ριμπ., 9 ασ.)