24/04/2024
Αγγλία | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016 - 00:02

Πρόκριση για Λίβερπουλ

Οι «ρεντς» υπέταξαν 2-1 την Τότεναμ στο Λιγκ Καπ * Πρόκριση και για Άρσεναλ, Νιούκαστλ, Χαλ

Με δύο γκολ του Στάριτζ, η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-1 της Τότεναμ στο «Άνφιλντ» το βράδυ της Τρίτης (25/10) για να προκριθεί στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό, εκμεταλλευόμενος κόντρα σε σουτ του Γκρούγιτς και προλαβαίνοντας την έξοδο του Βορμ. Σταδιακά η λονδρέζικη ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει και έφτασε στην ισοφάριση στο 76’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάνσεν.

Τη λύση στη Λίβερπουλ έδωσε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Στάριτζ στο 76’, αξιοποιώντας ιδανικά την άψογη κάθετη του Βαϊνάλντουμ στο 64’.

Στα άλλα ματς της Τρίτης (25/10), η Αρσεναλ χάρη σε δύο γκολ του Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (34’, 78’) απέκλεισε την Ρέντινγκ, η Νιούκαστλ επικράτησε δια περιπάτου της Πρέστον (6-0), ενώ η Χαλ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπρίστολ Σίτι. Στην παράταση έχει οδηγηθεί το ζευγάρι της Λιντς με τη Νόργουϊτς…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Άρνολντ, Λούκας Λέιβα, Κλάβαν, Αλμπέρτο Μορένο, Στιούαρτ, Γκούγιτς, Βαϊνάλντουμ, Ορίγκι, Ιτζάρια, Στάριτζ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Τρίπιερ, Κάρτερ-Βάικερς, Βίμερ, Μπεν Ντέιβις, Ντάιερ, Γουίνκς, Τομ Κάρολ, Ονόμα, Εν'Κουντού, Φίνσεντ Γιάνσεν.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16"

Τρίτη (25/10)

Άρσεναλ - Ρέντινγκ 2-0 (33' και 78' Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν)

Λίβερπουλ - Τότεναμ 2-1 (9' και 64' Στάριτζ / 76' πέν. Γιάνσεν)

Μπρίστολ Σίτι - Χαλ 1-2 (90' Τόμλιν / 44' Μαγκουάιρ, 47' Ντόσον)

Λιντς - Νόριτς 1-1 (43' Άντονσον / 14' Πίτσαρντ)

Νιούκαστλ - Πρέστον 6-0 (19' και 55' Μίτροβιτς, 38' και 87' Ντιαμέ, 53' πέν. Ρίτσι, 90' Αγιόθε Πέρεθ)