24/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016 - 00:02

Επιτέλους… Μίλαν! (video)

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 1-0 της Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής

Με ένα τρομερό γκολ του 18χρονου Μανουέλ Λοκατέλι στο 65ο λεπτό, η Μίλαν νίκησε με 1-0 τη Γιουβέντους το Σάββατο (22/10), στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Οι «μπιανκονέρι» ηττήθηκαν για δεύτερη φορά φέτος στο Μιλάνο (σ.σ. προηγήθηκε το 2-1 από την Ίντερ), ενώ οι «ροσονέρι» τους πλησίασαν στους 2 βαθμούς στην κορυφή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μίλαν έβαλε τέλος στο… εφιαλτικό σερί των 9 ηττών από τη Γιουβέντους και ελπίζει για το μέλλον.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι όχι μόνο έχασε με τραυματισμό τον Πάουλο Ντιμπάλα (στο 33’), αλλά δεν προηγήθηκε στο 38o λεπτό, παρά το γεγονός ότι ο Μίραλεμ Πιάνιτς βρήκε δίχτυα (ο βοηθός υποστήριξε ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ).

Σε γενικές γραμμές, το ντέρμπι ήταν μοιρασμένο, ενώ όταν οι «μπιανκονέρι» αποφάσισαν να ασκήσουν πίεση προς το φινάλε ήταν πλέον αργά.

Highlightτου ντέρμπι η απόκρουση του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων σε μακρινό σουτ του Σάμι Κεντίρα και κορυφαία στιγμή ο… πατρικός ασπασμός του Τζιανλουίτζι Μπουφόν στον αντίπαλο γκολκίπερ αμέσως μετά τη λήξη.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Παλέτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Λοκατέλι, Κούτσκα, Μποναβεντούρα, Σούσο, Νιανγκ (69' Πόλι), Μπάκα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Μπενατιά (75' Μάντζουκιτς), Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ερνάνες, Ντιμπάλα (33' Κουαδράδο), Ιγκουαΐν.