24/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 - 22:11

«Καθάρισε» στο ημίχρονο η Μπάγερν

Η βαυαρική ομάδα επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ

Η Μπάγερν εκμεταλλεύθηκε τη νέα απώλεια της Ντόρτμουντ και χάρη στο σαββατιάτικο (22/10) 2-0 επί της Γκλάντμπαχ ανέβηκε στο +3.

Η πρωτοπόρος της Μπουντεσλίγκα ήταν εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έχασε σωρεία ευκαιριών και έβαλε δύο γκολ.

Με τη συμπλήρωση 16 λεπτών αγώνα, ο Βιδάλ εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ραφίνια και με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 31’ ο Κόστα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ωραίο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και, μάλιστα, είχαν δοκάρι στο 70ό λεπτό με τον Χαν, όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ραφίνια (83' Κίμιχ), Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα, Αλόνσο, Τιάγκο Αλκάνταρα, Βιδάλ, Ρόμπεν (80' Σάντσες), Κόστα (73' Μίλερ), Λεβαντόβσκι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Κορμπ, Ελβέντι, Βέστεργκααρντ, Βεντ (65' Σουλτς), Κράμερ, Στρομπλ, Χόφμαν (46' Γιάντσκε), Φάμπιαν Τζόνσον, Στιντλ, Χαν (78' Χέρμαν).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/10)

Αμβούργο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (35' αυτ. Χόλτμπι, 60' Ταράσαϊ, 69' Σεφέροβιτς)

Σάββατο (22/10)

Λεβερκούζεν - Χόφενχαϊμ 0-3 (15' Ντεμιρμπάι, 49' Βάγκνερ, 60' Ζουμπέρ)

Χέρτα - Κολωνία 2-1 (13' Ιμπίσεβιτς, 74' Σταρκ - 65' Μοντέστ)

Ίνγκολσταντ - Ντόρτμουντ 3-3 (6' Κοέν, 24', 60' Λεσκάνο - 59' Ομπεμεγιάνγκ, 69' Αντριάν Ράμος, 91' Πούλισιτς)

Ντάρμσταντ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (25' Μπεν-Χατιρά, 68' Κλάινχαϊσλερ, 76' Ζίριγκου - 60' Γκόμεζ)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 2-1 (66' Φίλιπ, 78' Πέτερσεν / 84' Χαλίλ Αλντιντόπ)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 2-0 (16' Βιδάλ, 31' Κόστα)