23/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 - 20:22

Σεφτέ για Κολοσσό

Οι Ροδίτες επιβλήθηκαν με 76-59 του Προμηθέα Πατρών

Βρήκε τον τρόπο... Την πρώτη του νίκη στη φετινή Α1 πανηγυρίζει ο Κολοσσός, ο οποίος το απόγευμα του Σαββάτου (22/10) έδειξε σημάδια ανάκαμψης επικρατώντας του Προμηθέα Πατρών με 76-59.

Ο Άρης Λυκογιάννης διαπίστωσε πως έπρεπε κάτι να αλλάξει, έφερε στην ομάδα ξανά τον Ρέλεφορντ και ο τελευταίος έκανε τη διαφορά πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα έχοντας σε 34 λεπτά 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τους Ροδίτες να έχουν σταθερά το προβάδισμα και τους Πατρινούς να μη χάνουν την επαφή βρίσκοντας τρόπους να παραμείνουν κοντά στο σκορ με τους Κλαρκ και Τσάμη.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το δεύτερο ημίχρονο. Με τον Ρέλεφορντ να μη σταματιέται πήραν μία διαφορά, η οποία πήγε στο +10 και στη συνέχεια στο +15. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού ο Κολοσσός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και δεν άφησε στον Προμηθέα περιθώρια για να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-38, 61-49, 76-59.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7 (7 ριμπάουντ), Ρέλεφορντ 20 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άχονεν 10 (2/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 4, Χολ 12 (5/13 σουτ), Παπαδόπουλος, Τσούκου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, Γεωργαλής 6 (2/2 τρίποντα), Παπαδάκης, Γουάτσον 8.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Άντερσον, Γκίκας 7 (2/3 τρίποντα), Φαγιέ 11 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 38 λεπτά), Σαρικόπουλος 10 (7 ριμπάουντ), Μουρ 9 (1), Κλαρκ 9 (2/9 σουτ), Πέττας, Γερομιχαλός, Τσάμης 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 2.