Γερμανία | Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 - 18:44

Σκόνταψε πάλι η Ντόρτμουντ

Αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με την Ίνγκολσταντ

Τουλάχιστον έσωσε τον βαθμό…

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να χάνει με 3-1 από την Ίνγκολσταντ το απόγευμα του Σαββάτου (22/10), ωστόσο αρκέστηκε στο γεγονός ότι ισοφάρισε σε 3-3 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ χάρη σε πλασέ του Κοέν στο 6ο λεπτό και κεφαλιά του Λεσκάνο στο 25ο, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των αντιπάλων.

Μάλιστα, η Ίνγκολσταντ είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ενώ η Ντόρτμουντ από την πλευρά της, απείλησε με τους Κάστρο (28’) και Ομπαμεγιάνγκ (39’).

Ο Ομπαμεγιάνγκ μείωσε στο 58’, αλλά ένα λεπτό αργότερα, ο Λεσκάνο διπλασίασε τα γκολ του και έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάντως σώθηκαν στο 61’, όταν ο Χάρτμαν σημάδεψε δοκάρι.

Έκτοτε, η Ντόρτμουντ πήρε τα ηνία, μείωσε στο 69’ με τον Ράμος, έστειλε προειδοποιητικές βολές με τους Πάσλακ (79’), Γκέτσε (86’), προτού ο Πούλισιτς ισοφαρίσει στο 90+1.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑNΤ: Νίλαντ, Αντερζονά, Ματίπ, Τισεράν, Σούτνερ, Ρόζερ, Κοέν, Χάρτμαν, Γκρος, Λεσκάνο (72' Λέκι), Χίντερσερ (89' Μοράλες).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Γκίντερ, Μπάρτρα, Παρκ Γιου-Χο (46' Παρκ Γιου-Χο), Βάιγκλ, Καγκάουα (73' Πάσλακ), Γκονσάλο Κάστρο (59' Γκέτσε), Ουσμάν Ντεμπελέ, Ομπαμεγιάνγκ, Αντριάν Ράμος.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/10)

Αμβούργο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (35' αυτ. Χόλτμπι, 60' Ταράσαϊ, 69' Σεφέροβιτς)

Σάββατο (22/10)

Λεβερκούζεν - Χόφενχαϊμ 0-3 (15' Ντεμιρμπάι, 49' Βάγκνερ, 60' Ζουμπέρ)

Χέρτα - Κολωνία 2-1 (13' Ιμπίσεβιτς, 74' Σταρκ - 65' Μοντέστ)

Ίνγκολσταντ - Ντόρτμουντ 3-3 (6' Κοέν, 24', 60' Λεσκάνο - 59' Ομπεμεγιάνγκ, 69' Αντριάν Ράμος, 91' Πούλισιτς)

Ντάρμσταντ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (25' Μπεν-Χατιρά, 68' Κλάινχαϊσλερ, 76' Ζίριγκου - 60' Γκόμεζ)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 2-1 (66' Φίλιπ, 78' Πέτερσεν / 84' Χαλίλ Αλντιντόπ)