25/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 - 16:10

Απίστευτη ισοπαλία στο Εσπανιόλ – Εϊμπάρ (video)

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 3-0 για ν’ ακολουθήσει «ματς - ροντέο»

Στο 3-3 έμειναν Εσπανιόλ και Εϊμπάρ στην αναμέτρηση που άνοιξε το σαββατιάτικο (22/10) πρόγραμμα για την 9η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι Βάσκοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο «Κορνέγια Ελ Πράτ», όπου κατόρθωσαν να προηγηθούν με 3-0 των γηπεδούχων πριν την ανάπαυλα! Οι Σέρχι Ένριχ και Κίκε σκόραραν τρίτη και πρώτη φορά αντίστοιχα στη φετινή Πριμέρα Ντιβιζιόν. Ενδιάμεσα είχε γίνει το 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Ντιέγκο Ρέγιες.

Οι Καταλανοί πάτησαν… γκάζι στο β’ ημίχρονο. Μία ασίστ του Πάμπλο Πιάτι απέφερε γκολ για τη μείωση του σκορ σε 1-3 από τον νεοεισελθόντα –πρώην άσο του Ολυμπιακού- Ερνάν Πέρεθ στο 64ο λεπτό ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά.

Ο δημιουργός μετατράπηκε σε σκόρερ για να πραγματοποιεί το 2-3 στο 74ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Λέο Μπαπτιστάο με τον Αργεντινό δημιουργό να φτάνει τα τρία τέρματα.

Στην Ειμπάρ σίγουρα θα αισθάνθηκαν ανακούφιση, όταν αποβλήθηκε ο Καισέδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 84ο λεπτό έχοντας περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα (σ.σ. 73')! Ελάχιστα πριν την εκπνοή έγινε αναπάντεχα το 3-3 με σκόρερ τον Βραζιλιάνο ακριβώς έναν μήνα μετά το πιο πρόσφατο γκολ του!

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ (46’ Άαρον Μαρτίν), Ντεμικέλις, Ντιέγκο Ρέγιες, Βίκτορ Σάντσεθ, Πιάτι (73’ Καϊσέδο), Μαρκ Ρόκα (46’ Ερνάν Πέρεθ), Νταβίντ Λόπεθ, Χοσέ Χουράδο, Ζεράρδ Μορένο, Λέο Μπαπτιστάο.

ΕΙΜΠΑΡ: Ασιέρ Ριέσγο, Άντερ Κάπα, Ραμίς, Λεχουένε, Λούνα, Πέδρο Λεόν, Φραν Ρίκο, Ντάνι Γκαρθία, Ινούι (78’ Αντριάν), Σέρχι Ενρίχ (66’ Ρουμπέν Πένια), Κίκε (89’ Εσκαλάντε).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (21/10)

Οσασούνα - Μπέτις 1-2 (48' Τόρες - 19' Χοακίν, 90+1' Γκουτιέρες)

*Αποβλήθηκε στο 87’ ο Ριβιέρ της Οσασούνα.

Σάββατο (22/10)

Εσπανιόλ - Έιμπαρ 3-3 (64’ Ερνάν Πέρεθ, 73’ Πιάτι, 90+2’ Λέο Μπαπτιστάο – 23’ Ένριχ, 27’ αυτ. Ντιέγκο Ρέγιες, 44’ Κίκε)

*Αποβλήθηκε στο 84' ο Καισέδο της Εσπανιόλ.

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 17:15

Ρεαλ Σοσιεδάδ - Αλαβές 19:30

Γρανάδα - Σπόρτινγκ Χιχόν 21:45