29/03/2024
Europa League | Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016 - 00:01

Άτυχος και με… χαμένο κόουτς ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 1-0 από τον ΑΠΟΕΛ σε ματς στο οποίο είχαν τρία δοκάρια και σημαντικές ευκαιρίες * Δεν βοήθησε την ομάδα ο Μπέντο

Είχε γκίνια, αλλά έχει και πρόβλημα... Δεύτερη ήττα μέσα σε λίγες ημέρες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος το βράδυ της Πέμπτης (29/9) είδε τον ΑΠΟΕΛ να δραπετεύει με το διπλό (0-1) από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Η εικόνα των Πειραιωτών ήταν πολύ καλύτερη όχι μόνο από το ματς με την ΑΕΛ αλλά και από αυτό που παρουσίασε ο αντίπαλός του στον αγωνιστικό χώρο, όμως υπήρχε μία σημαντική διαφορά. Οι Κύπριοι είχαν πλάνο και ήξεραν πώς να το υπηρετήσουν, ενώ οι γηπεδούχοι μπλόκαραν κάποια στιγμή και δεν πήραν καμία βοήθεια από τον Πάουλο Μπέντο.

Ο Πορτογάλος έδειξε ξανά πολύ μπερδεμένος και με τέτοια αποτελέσματα είναι πιθανό να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για εκείνον. Παρέταξε αυτή τη φορά με ορθολογικό σχήμα τους «ερυθρόλευκους», αλλά δεν βρήκε λύσεις στη συνέχεια, ενώ υπήρξε και η απίστευτη στιγμή λίγο πριν από το 64', όταν αρχικά έδωσε εντολή να βγει ο Μάριν, ο κόσμος τον «έκραξε» και τελικά το πήρε πίσω και έβγαλε τον Φορτούνη! Μέσα σε όλα επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον Ντομίνγκεζ, έναν παίκτη που αποδεδειγμένα βγαίνει μπροστά σε τέτοιες καταστάσεις.

Από εκεί και πέρα, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως υπάρχει και πρόβλημα ψυχολογικό στον Ολυμπιακό. Αυτό φάνηκε και από τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες, αλλά και από την αδυναμία του προς το τέλος να κάνει φάσεις. Είχε τον απόλυτο έλεγχο, πίεζε, αλλά οι παίκτες του δεν πίστευαν ότι θα τα καταφέρουν. Έπαιξε ρόλο σε αυτό και το γεγονός ότι από πολύ νωρίς η τύχη τούς γύρισε την πλάτη. Δέχτηκαν γκολ στην πρώτη φάση του ματς, είχαν τρία δοκάρια και γενικά τίποτα δεν τους ήθελε...

Διάθεση να μπει δυνατά από νωρίς έδειξε ο Ολυμπιακός, αλλά μόλις στο 9' βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ. Ο Μιλάνοφ έβγαλε τη σέντρα, ο Σωτηρίου κέρδισε τους πάντες στον αέρα και έκανε το 0-1. Έτσι έδωσε από την αρχή του ματς τη δυνατότητα στην ομάδα του να παίξει όπως θα ήθελε, δηλαδή να κάτσει πίσω και να περιμένει τους Πειραιώτες να δημιουργήσουν.

Χρειάστηκαν λίγα λεπτά μέχρι να συνέλθουν οι γηπεδούχοι από το σοκ, αλλά στη συνέχεια έβγαλαν φάσεις. Οι Κύπριοι δεν οχυρώθηκαν αμέσως στα καρέ τους, έπαιζαν για λίγα λεπτά ακόμα με την άμυνα ψηλά και λίγο έλειψε να το πληρώσουν σε κάποιες περιπτώσεις με πρώτη το σωστά ακυρωθέν γκολ του Ιντέγιε στο 17'.

Η πίεση συνεχίστηκε με καλύτερη στιγμή το δοκάρι του Φορτούνη σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο ΑΠΟΕΛ άντεξε και σταδιακά έκλεισε σωστά τους χώρους κάνοντας δύσκολο το έργο των γηπεδούχων. Εκείνοι προσπαθούσαν να παίξουν τόσο με τον Φορτούνη από τον άξονα όσο και με τα ανεβάσματα των μπακ από τα πλάγια μήπως και δημιουργηθούν ρήγματα.

Ήταν εμφανές πως ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά μέχρι να φτάσει λίγο έξω από την περιοχή και εκεί οι επιλογές των παικτών του δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Έως την ανάπαυλα είχε κάποιες ακόμα τελικές, αλλά καμία κλασική ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ αποδέχτηκε από το πρώτο λεπτό τον ρόλο του κομπάρσου και ήταν ξεκάθαρο ότι μπήκε στο γήπεδο απλώς για να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα με κάθε τρόπο. Έφτασε να παίζει με διπλή ζώνη άμυνας μπροστά από την εστία του Βάτερμαν προκειμένου να μην υπάρξει κανένα κενό.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του μόλις από το 48' με το δοκάρι του Σεμπά, ενώ η πίεση συνεχίστηκε. Εξαίρεση αποτέλεσε ένα δίλεπτο που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν απειλητικοί κυρίως με την κεφαλιά του Σωτηρίου στο 54', την οποία μπλόκαρε ο Λεάλι. Ωστόσο, φάνηκε και σε αυτή τη φάση να υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας με τα στόπερ του Ολυμπιακού να χάνουν ξανά τον Κύπριο φορ.

Οι Πειραιώτες στο 67' άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη με τον Μερκή να σώζει στη γραμμή την ομάδα του από την κεφαλιά του Ιντέγιε και την μπάλα να πηγαίνει και στο οριζόντιο δοκάρι μετά. Ο Μπέντο έβλεπε ότι δεν έβρισκε λύση, έβαλε τον Καρντόσο για τα γεμίσματα και τον Μάρτινς αντί του Καμπιάσο για μία κάθετη πάσα, όμως, ούτε αυτό του βγήκε.

Τα τελευταία 20 λεπτά παίχτηκαν στο μισό γήπεδο με τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ απλώς να διώχνουν όπως μπορούσαν την μπάλα. Στο 80' ο Ελιουνούσι σπατάλησε μία πολύ καλή ευκαιρία, ενώ η τελευταία πραγματικά καλή στιγμή ήταν αυτή του Μιλιβόγεβιτς στις καθυστερήσεις. Ο Ολυμπιακός, παρόλο που είχε τη συντριπτική υπεροχή, δεν κατάφερε να κάνει ευκαιρίες, μπλοκαρίστηκε από τη μαζική άμυνα των αντιπάλων του και ηττήθηκε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πάβελ Γκιλ (Πολωνία), βοηθοί του οι Κόνραντ Σάπελα και Μαρσίν Μπορκόφσκι, ενώ τέταρτος ο Κριστόφ Μίρμους.

Κίτρινες: 10' Μποτία, 35' Μιλιβόγεβιτς, 45'+1 Μαρίν - 45' Σωτηρίου, 88' Εφραίμ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (79' Μάρτινς), Φορτούνης (64' Ελιουνούσι), Μάριν (79' Καρντόσο), Σεμπά, Ιντέγιε.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Λάγο, Νούνο Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόγλιο (65' Αρτυματάς), Γιαννιώτας (82' Αστίθ), Βάντερ (66' Εφραίμ), Σωτηρίου.