26/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016 - 21:57

Ο Ντίξον ντύθηκε... Σούπερμαν

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο φινάλε με 96-95 της Γαλατασαράι σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη την Τετάρτη (28/9) στο ΟΑΚΑ

Ο απίθανος Μάϊκ Ντίξον εντυπωσίασε σκοράροντας 34 πόντους για να σκοράρει 3,9’’ πριν το φινάλε οδηγώντας την Ένωση σε νίκη επί της Γαλατασαράι με 96-95 στο ΟΑΚΑ σε μία φιλική αναμέτρηση-πρόβα (Τετάρτη 28/9) τζενεράλε πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν ακόμη και με 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (50-25) για να εμφανίσουν σημάδια κατάρρευσης στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης. Ο Γεωργιανός διεθνής όμως ήταν εκεί και συνεπικορούμενος από τον εξαιρετικό Μιλόσεβιτς βοήθησαν σημαντικά την ΑΕΚ. Εντούτοις, οι Γουίλιαμς και Όουενς κράτησαν την φροντ λάϊν σε χαμηλό επίπεδο.

Εκτός πλάνων έμεινε εκ νέου ο Νίκολα Ιβάνοβιτς. Οι Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Βασιλειάδης, Γουίλιαμς και Όουενς αποτέλεσαν την αρχική πεντάδα της ΑΕΚ απέναντι στους Σμιθ, Ντίμπλερ, Πρέλτζιτς, Ντέι και Πλάις.

Βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» αποδείχθηκαν άστοχοι από την περιφέρεια. Κάτι τέτοιο όμως δεν τους απέτρεψε από τη θετική εκκίνηση σε επίπεδο σκορ (8-2). Οι Τσαλμπούρης και Σκουλίδας μπήκαν στο ματς και η Ένωση έφτασε να προηγείται με διψήφια διαφορά +10 (16-6) χάρη σε τρίποντο -μαντέψτε- του Ντίξον.

Ο ίδιος παίκτης έκανε τη διαφορά δίνοντας προβάδισμα +17 στην ΑΕΚ (28-11) και προκαλούσε «φθορά» στην αντίπαλη περιφέρεια με τον Ντέι να «φορτώνεται» ταχύτατα με τρίτο (!) φάουλ.

Ο Μιλόσεβιτς έδινε λύσεις στο σκοράρισμα και διατηρούσε το σημαντικό προβάδισμα (34-16). Χρόνος συμμετοχής δόθηκε ακόμη στους Μωραΐτη και Άτιτς. Ένα τρίποντο του Σάκοτα έκανε το 41-21 προτού συμπληρωθούν 15 λεπτά στο ματς.

Παρ’ όλα αυτά ο Ντίξον παρέμενε «σεληνιασμένος» και είχε ήδη φτάσει τους 15 πόντους με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε 50-25! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο φινάλε του πρώτου μέρους συμμαζεύοντας το σκορ (52-33).

Οι δοκιμές του Ζντοβτς με ψηλό σχήμα (Μιλόσεβιτς – Γουίλιαμς – Όουενς) δεν απέδωσαν με γκαρντ τους Ούκιτς – Ντίξον. Έτσι, οι Σμιθ και Πλάϊς έκαναν ζημιά στην ΑΕΚ έδωσαν την ευκαιρία στην Γαλατά να πλησιάσει στους 12 (57-45).

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα με τους Τσαλμπούρη, Ούκιτς και Μιλόσεβιτς να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και ανέβασαν εκ νέου την απόσταση στο +18 (70-52). Οι Τούρκοι πίεσαν σε όλα το γήπεδο και οδήγησαν τους Ενωσίτες σε απανωτά λάθη με τη διαφορά να πέφτει στους 11 (70-59).

Ο Βασιλειάδης σκόραρε από τα 10 μέτρα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 75-61. Αμέσως μετά οι κάτοχοι του Γιούροκαπ μείωσαν σε 79-71 έξι λεπτά πριν το φινάλε. Οι Σμιθ και Τόμσον «ροκάνιζαν» διαφορά στο καλάθι (81-79).

Εντελώς απομονωμένος έμοιαζε ο Ντίξον, ενώ ο Ούκιτς χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ στο φινάλε. Ο Αμερικανός επέμενε μόνος του και μετά από άστοχο σουτ του Γουίλιαμς είδε τον Κοκσάλ να δίνει προβάδισμα στη Γαλατά.

Σε αυτό το σημείο η υπόθεση έγινε ακόμη πιο… προσωπική και ο Ντίξον με απίθανο ντράϊβ χάρισε στην Ένωση μίας σπουδαία νίκη ηθικού ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Δεκάλεπτα: 28-13, 52-33, 75-61, 96-95.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9, Σάκοτα 12, Βασιλειάδης 7, Μιλόσεβιτς 14, Ντίξον 34, Λαρεντζάκης 4, Όουενς 4, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 5, Τσαλμπούρης 6.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σμιθ 29, Πρέλτζιτς 12, Χατσίγεβα, Κορκμάζ 8, Τόμπσον 11, Αράρ 2, Πλάις 12, Ντέι 9, Ντίμπλερ 3, Γκιουλέρ, Κοκσάλ 9.