19/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016 - 21:50

Ήττα και απώλεια για ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς έχασαν με 96-75 από την Καρσίγιακα * Ανησυχία λόγω του τραυματισμού του Μαργαρίτη

Δεν του πήγε καλά τίποτα... Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Σμύρνης ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε από την Καρσίγιακα την Τετάρτη (28/9) με 96-75.

Το χειρότερο, όμως, δεν είναι αυτό ούτε η εικόνα που έβγαλαν κατά τη διάρκεια του ματς, αλλά ο τραυματισμός του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο τελευταίος αποχώρησε λίγο μετά το 7ο λεπτό του αγώνα με χτύπημα στο γόνατο και υπάρχει ανησυχία στις τάξεις της ΚΑΕ. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί με την επιστροφή της ομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Από εκεί και πέρα, μόλις ένα δεκάλεπτο άντεξαν επί της ουσίας οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι στη συνέχεια λύγισαν. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία διαφορά και κατάφεραν να ξεφύγουν στην πορεία και να πάνε στο +20 στο ημίχρονο.

Μετά δεν υπήρχε επιστροφή για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μπορεί το σκορ να έγινε 51-36 μετά από δυόμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Καρσίγιακα άνοιξε και πάλι την διαφορά (61-39), προηγήθηκε 73-54 στη λήξη της τρίτης περιόδου και τελικά νίκησε με 96-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Ντίλαρντ 14 (2), Πέτγουεϊ 8 (2), Μπαϊγκάλ 7 (1), Μπόουν 6, Γκουβέν 4, Τσελέπ 2, Μπράουν 11 (3), Πονίτκα 15 (2), Καραχάν 3, Σεντούκ 1, Σάμερς 20 (3), Ντογάν 5.

ΠΑΟΚ: Μιλιένοβιτς 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμάρας 3 (1), Τέιλορ 13 (3), Σίμπερτ 5, Μπράιαν 5 (1), Πέινερς 7, Κλάντον 16, Μαργαρίτης 3 (1).