20/04/2024
Champions League | Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016 - 00:00

Ισοφαρίστηκε στο τέλος η Ρεάλ

Οι Ισπανοί αναδείχτηκαν ισόπαλοι (2-2) με την Ντόρτμουντ

Όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα πάρει τη νίκη την Τρίτη (27/9) για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντόρτμουντ, αλλά οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 2-2 λίγα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης και έτσι η «βασίλισσα» πήρε ένα βαθμό αντί για τρεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ανοίγει το σκορ στο 17'. Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1, με αυτό το σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η Ρεάλ έψαξε το δεύτερο τέρμα και το πέτυχε στο 68' με τον Βαράν. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι Ισπανοί θα πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη, ο Σούρλε ισοφάρισε στο 87', δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπουρκί, Σμέλτσερ, Σωκράτης, Γκίντερ, Πίστσεκ, Βάιγκλ, Κάστρο, Γκερέιρο (78’ Μορ), Ντεμπελέ (73’ Πούλισιτς), Γκέτσε (58’ Σούρλε), Ομπαμεγιάνγκ.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Ντανίλο, Κρόος, Μόντριτς, Χάμες (70’ Κόβασιτς), Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (87’ Μοράτα).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Τρίτη (28/9)

5ος όμιλος

Μονακό - Λεβερκούζεν 1-1 (90’+4 Γλικ - 73’ Τσιτσαρίτο)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Τότεναμ 0-1 (71’ Σον)

6ος όμιλος

Ντόρτμουντ - Ρεάλ 2-2 (43’ Ομπαμεγιάνγκ, 87’ Σούρλε - 17’ Ρονάλντο, 68’ Βαράν)

Σπόρτινγκ - Λέγκια 2-0 (28’ Ρουίζ, 36’ Ντοστ)

7ος όμιλος

Λέστερ - Πόρτο 1-0 (25’ Σλιμανί)

Κοπεγχάγη - Μπριζ 4-0 (53’ αυτ. Ντενσβίλ, 64’ Ντιλέινι, 69’ Σανταντέρ, 90'+2 Γιόργκενσεν)

8ος όμιλος

Σεβίλλη - Λυών 1-0 (53’ Μπεν Γεντέρ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Γιουβέντους 0-4 (24’ Πιάνιτς, 31’ Ιγκουαΐν, 57’ Ντιμπάλα, 85’ αυτ. Σέμπερ)