26/04/2024
Βόλεϊ | Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016 - 23:23

Φινάλε με ήττα η Εθνική Γυναικών βόλεϊ

Έχασε 3-0 σετ από τη Λευκορωσία στο τρίτο ματς για το τουρνουά του Μάριμπορ

Με ήττα ολοκλήρωσε την Κυριακή (25/9) την παρουσία της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Γυναικών βόλεϊ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 3-0 σετ από τη Λευκορωσία στο τρίτο της ματς για το δεύτερο τουρνουά, το οποίο διεξήχθη στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου εμφανίστηκαν ανταγωνιστικά σε ακόμη μία αναμέτρηση, αλλά δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν στο φινάλε.

Στο πρώτο σετ ειδικά «αυτοκτόνησαν», καθώς ενώ προηγήθηκαν 20-13, η Λευκορωσία κατέγραψε σερί 9-0, το οποίο της επέτρεψε να φτάσει εν συνεχεία στο 25-22.

Σταθερά μπροστά στο σκορ βρισκόταν ο αντίπαλος στο δεύτερο και το τρίτο σετ, με συνέπεια να φτάσει στο επιθυμητό για εκείνον αποτέλεσμα (21-25, 19-25).

Αμέσως μετά το ματς, ο Τάκης Φλώρος δήλωσε: «Για ακόμη ένα παιχνίδι ήμασταν ανταγωνιστικοί, ήμασταν κοντά σε όλα τα σετ, ωστόσο πρέπει να παραδεχτούμε ότι παίζαμε με μια καλύτερη ομάδα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει μέλλον στην Εθνική ομάδα γιατί δεν έχει να κάνει με την θεωρία, έχει να κάνει με την ομοσπονδία και τι προγραμματισμό θα κάνει για τα επόμενα δυο χρόνια».

Τα σετ: 22-25, 21-25, 19-25

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Παπαφωτίου, Κιόση 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (9/21 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 28% υπ. - 16% άριστες), Χαντάβα 9 (8/29 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες), Εμμανουηλίδου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 65% υπ. - 35% άριστες), Ιακωβίδου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε 2 (2/4 επ.), Τοτσίδου, Παπαδοπούλου.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Κλίμοβιτς): Κάβαλτσουκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Παλτσεούσκαγια, Μαλασάι 5 (4/15 επ., 1 άσος, 46% υπ. - 27% άριστες), Καλινούσκαγια 4 (4/9 επ.), Ιόναβα 14 (11/21 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεβιτς 15 (10/23 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες) / Παουλιούσκαγια (λ, 46% υπ. - 23% άριστες), Κλίμοβιτς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κούκχο, Σερίκ, Κίσκα 12 (12/30 επ.).