28/03/2024
Γερμανία | Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016 - 21:21

Έχασε τη 2η θέση η Κολωνία

Η ομάδα του Πέτερ Στόγκερ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λειψία * Η ταυτότητα της 5ης αγωνιστικής

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (25/9) αναμέτρηση μεταξύ της Κολωνίας και της Λειψίας για την 5η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μπερκ, ο οποίος έγινε ο πρώτος Σκωτσέζος που σκοράρει στο γερμανικό πρωτάθλημα μετά τις 27 Νοεμβρίου 1999 (τότε ήταν ο Μπράιαν Ο’ Νιλ).

Η απάντηση από τον Οσάκο ήρθε στο 25ο λεπτό, ωστόσο το σκορ δεν μεταβλήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να υποχωρήσουν στην 3η θέση ελέω… Ντόρτμουντ.

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι η Κολωνία «τρέχει» ένα αήττητο σερί 10 αγώνων στο πρωτάθλημα (5 νίκες - 5 ισοπαλίες), το πιο ευρύ από το 1991.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σέρενσεν, Μάβραϊ, Χάιντς, Ράους (84' Μλαντένοβιτς), Λέμαν, Χέκτορ, Ρίσε, Τσόλερ, Οσάκο (72' Ρούντνεβς), Μοντέστ (85' Γκιρασί).

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Σμιτς (46' Μπερνάρντο), Όρμπαν, Κόμπερ, Χάλστενμπεργκ, Ίλσανκερ, Κεϊτά, Κάιζερ, Μπερκ (82' Βέρνερ), Ζάμπιτσερ, Ζέλκε (63' Πόουλσεν).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (23/9)

Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 3-1 (45’ Ομπαμεγιάνγκ, 52’ Πίστσεκ, 90’+1 Γκερέιρο - 60’ Φιλίπ)

Σάββατο (24/9)

Γκλάντμπαχ - Ίνγκολσταντ 2-0 (42’ Στιντλ, 76’ Βέιντ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χέρτα 3-3 (39’ Φαμπιάν, 45’ Μάιερ, 90’+2 Έκτορ - 19’ πέν., 58’ Ιμπίσεβιτς, 65’ Έσβαϊν)

Άουγκσμπουργκ - Ντάρμσταντ 1-0 (47’ Φινμπόγκασον)

Μάιντς - Λεβερκούζεν 2-3 (31’ Μάλι, 35’ Μπελ - 32’, 67’, 90’+2 Τσιτσαρίτο)

Αμβούργο - Μπάγερν Μονάχου 0-1 (88’ Κίμιχ)

Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ 2-1 (86' Τι, 90'+1 Γκεμπρεσελασιέ - 69' αυτ. Μπάουερ)