Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016 - 19:25

Κακός δαίμονας της Νίκης Βόλου ο Ρήγας Φεραίος

Η ομάδα του Βελεστίνου επικράτησε 2-0 και έκανε σεφτέ

Θα ακούει Ρήγα Φεραίο και θα… πανικοβάλλεται η Νίκη Βόλου…

Η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη δεν έχει νικήσει εκείνη του Λάκη Μπακάλη τις τρεις φορές που έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους.

Εν προκειμένω (25/9), ο Ρήγας Φεραίος επικράτησε 2-0 της Νίκης Βόλου και έκανε σεφτέ στις επιτυχίες για τη φετινή σεζόν στο 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Μόλις στο 6ο λεπτό, και αφού προηγήθηκε μία καλή κεφαλιά του Χατζηαθανασίου, ο Αλεξίου πέρασε την κάθετη στην πλάτη της άμυνας και ο Σέττος άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Ο Ρήγας Φεραίος συνέχισε καταγράφει τελικές, απέναντι σε μία νωθρή και κακή δημιουργικά Νίκη Βόλου, η οποία υποχρεώθηκε να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπαγεωργίου στο 45'+2.

Ύστερα από την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο δραστήριοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και, μάλιστα, είχαν δοκάρι σε σουτ του Μέτσε στο 63’, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έμελλε να σκοράρουν ξανά.

Το ρολόι σημάδευε το 74ο λεπτό του αγώνα, όταν μετά από σέντρα σουτ του Κυπτίου, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνομένων και κατέληξε στα δίχτυα του σαστισμένου Τζήμα.

Ως εκ τούτου, ο Ρήγας Φεραίος έφτασε στην πρώτη του επικράτηση, ενώ αντίθετα, η Νίκη Βόλου γνώρισε την πρώτη της ήττα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ (Λάκης Μπακάλης): Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπαθής, Αλεξίου, Γεωργατζής, Ζαχαράκης (67' Μπόρας), Κιπτίου, Γκίκα, Σέττος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Μπίλης): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Πετράκος, Ζενούνι (81' Τσιουρέλης), Μαλακασιώτης (46' Αλεξανδρής), Νικλητσιώτης, Παπαδόπουλος (46' Μέτσε), Κορέτα.