26/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2016 - 12:21

Έλαμψε η Χατζηνικολάου…

Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική Νεανίδων ποδοσφαίρου με 4-2 από τη Ρωσία * Τραυματίστηκε η Καϊδατζή

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς του 5ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γνώρισε η Εθνική Νεανίδων ποδοσφαίρου.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 4-2 από τη Ρωσία επί σλοβενικού εδάφους το Σάββατο (10/9) και απώλεσε ήδη κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Και σε αυτό το παιχνίδι, όμως, δεν έλειψε κάποιος τραυματισμός (ευτυχώς όχι τόσο σοβαρός όπως των Τροχούτσου, Λιάκου με τη Σλοβενία), καθώς η Καϊδατζή υπέστη διάστρεμμα και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ωστόσο, στα θετικά της αναμέτρησης ήταν ότι ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αντώνης Πριόνας είδε το ταλέντο της αρχηγού Δέσποινας Χατζηνικολάου να λάμπει σκοράροντας και τα δύο γκολ της «γαλανόλευκης».

Ο αγώνας ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για την Εθνική Νεανίδων, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 πριν καλά καλά συμπληρωθούν δέκα λεπτά!

Και αυτό διότι στο 1' η Μπεσπαλίκοβα και στο 9' η Ζαρούμπινα είχαν στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Ελλάδας.

Οι Ρωσίδες αύξησαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ στο 50’ με την Κουροπάτκινα, με τη Χατζηνικολάου να μειώνει σε 1-3 στο 73’. Η Μπεσπαλίκοβα, ωστόσο, σκόραρε εκ νέου στο 82', για να συμβεί κάτι αντίστοιχο στο 90’+1 από την αρχηγό της Εθνικής Νεανίδων, η οποία με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΡΩΣΙΑ WOMEN’S U19 (Αλεξάντρ Σάκοφ): Πονομάρεβα, Ρούζινα, Μπεσπαλίκοβα, Ζαρούμπινα (84' Σαμοϊλένκο), Κουροπάτκινα (90'+2 Τσαρένκοβα), Βάνκοβα, Λιχότα, Τσερέπνεβα (86' Χαλίκοβα), Βολόσινα, Γιακόβλεβα.

ΕΛΛΑΔΑ WOMEN’S U19 (Αντώνης Πριόνας): Γιαννακούλη, Δοϊρανλή, Χύμα, Μετοικίδου (54' Γεωργιάδου), Γούλα, Χατζηνικολάου, Πετράκη, Τζιώρα, Παπαϊωάννου, Γιάννου (80' Γαβρά), Καϊδατζή (46' Σαχινίδου).

* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Σλοβενία και Ισραήλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0.

* Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι το Ισραήλ την Τρίτη (13/9).