29/03/2024
Ιταλία | Κυριακή 28 Αυγούστου 2016 - 00:47

Με την υπογραφή του Καγιεχόν η Νάπολι

Ματσάρα στο «Σαν Πάολο» κόντρα στη Μίλαν και νίκη με 4-2 για τους «παρτενοπέι»

Μπορεί στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα να μην εντυπωσίασε, αλλά στο πρώτο της εντός έδρας ματς η Νάπολι κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πρώτο μεγάλο παιχνίδι που δίνει φέτος.

Αντίπαλος ήταν η Μίλαν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίστασή της με 4-2. Μπορεί να δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ' όσο θα φανταζόταν κανείς μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως το τρίποντο ήρθε.

Οι «παρτενοπέι» μπήκαν καλά και στο 18' άνοιξαν το σκορ με τον Μίλικ ύστερα από επέμβαση του Ντοναρούμα σε σουτ του Μέρτενς. Συνέχισαν να πιέζουν και στο 33' από κόρνερ του Καγιεχόν ο Μίλικ έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Όλα έδειχναν πως η νίκη θα έρθει εύκολα, όμως η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Μείωσε προσωρινά με τον Νιανγκ στο 51' από ασίστ του Σούσο, ο οποίος τέσσερα λεπτά μετά με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Ωστόσο, η Νάπολι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 74' ο Καγιεχόν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 3-2, ενώ στο 90'+3 διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Η συγκεκριμένη φάση, μάλιστα, ήταν αρκετά περίεργη γιατί ο Ρομανιόλι πήγε να βάλει αυτογκόλ, σταμάτησε την πορεία της μπάλας με τα χέρια σαν τερματοφύλακας και ο Καγιεχόν από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ (89' Κίρικες), Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν (73' Ζιελίνσκι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγιεχόν, Μίλικ, Μέρτενς (78' Ινσίνιε).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε (80' Καλάμπρια), Γκόμες, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Σούσο (86' Λαμπαντούλα), Μπάκα (80' Σόσα), Νιανγκ.

Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (27/8)

Λάτσιο - Γιουβέντους 0-1 (66' Κεντίρα)

Νάπολι - Μίλαν 4-2 (18', 33' Μίλικ, 74', 90'+3 Καγιεχόν - 51' Νιανγκ, 55' Σούσο)