18/04/2024
Ομάδες | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 21:20

Έλαμψε στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Νίκης Βόλου

Δοκιμάζοντας παίκτες σε διάφορες θέσεις και χρησιμοποιώντας νέα πρόσωπα σε σχέση με τα τελευταία φιλικά ματς, η Βέροια επικράτησε 3-2 της Νίκης στο «Π. Μαγουλάς» του Βόλου το απόγευμα του Σαββάτου (27/8).

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στους Ναβαλόφσκι και Κάλβο, οι οποίοι έπιασαν σπουδαία απόδοση, αγωνιζόμενοι στην αριστερή πτέρυγα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ για τη Βέροια άνοιξε ο Μίλιεβιτς με πολύ δυνατό σουτ στο 27’, ενώ 11 λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κορέτα ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε σωρεία ευκαιριών και δίκαια έφτασε στην επικράτηση.

Μία επικίνδυνη σέντρα του Κάλβο στο 66’ και ένα σουτ του Σάρπονγκ στο 68’ αποτέλεσαν τις προειδοποιητικές βολές, προτού ο Βίτι κερδίσει μία κεφαλιά ανάμεσα σε δύο αντιπάλους στο 70’ και δώσει εκ νέου το προβάδισμα στη Βέροια.

Ο ιδιαίτερα δραστήριος Ναβαλόφσκι δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ με δυνατό σουτ στο 80’, εν αντιθέσει με τον Άρτσε, ο οποίος έκλεψε την παράσταση με το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε στο 88’ (ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ).

Το μόνο που κατάφερε η Νίκη Βόλου ήταν να μειώσει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι που κέρδισε ο Κάμπας και εκτέλεσε ο νεοαποκτηθείς Μέτσε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από το ματς, ο πρόεδρος Θανάσης Τζήμας έδωσε ένα εικόνισμα της Ευαγγελίστριας στον Αλέκο Βοσνιάδη, ενώ η Λέσχη Φίλων Νίκης τον ανακήρυξε επίτιμο πρόεδρό της.

Βραβεύση στον πρώην προπονητή του συλλόγου της Μαγνησίας έγινε και από το Blue Club, ενώ η διοίκηση δεν ξέχασε και τον Κώστα Βελιτζέλο, στον οποίον απένειμε μετάλλιο.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Μπίλλης): Τζήμας (46’ Γρηγοριάδης), Παπαγεωργίου, Δημολιός, Ναουμίδης (46’ Αργύρης), Παρασκευαΐδης (46’ Κόκκας), Παπαδήμας (46’ Αλεξανδρής), Τορεζάνι (46’ Μέτσε), Μ. Παπαδόπουλος (46’ Μ. Παπαδόπουλος), Ματθαίου (76’ Τσιανάκας), Βουρδάκης (70’ Γκάμπας), Κορέτα (81’ Σφονδυλιάς).

ΒΕΡΟΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λόπεθ, Ασίγκμπα (75’ Μαυριάς), Χαροντάκης (46’ Ναβαλόφσκι), Μελίσσης, Σισοκό (61’ Μαραγκός), Μπαλάφας, Παπαδόπουλος Ι. (46’ Παπαστεργιανός), Μίλιεβιτς (61’ Κάλβο), Λινάρδος (61’ Άρτσε), Καπετάνος (61’ Βίτι), Σάρπογκ (75’ Παπαδόπουλος Θ.).

Πηγή ΦΩΤΟ: magnesiasports.gr