19/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 21:28

Χόρτασαν γκολ στους «Ζωσιμάδες»

ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλοι 3-3 * Χειροκροτήθηκε ο Αναστασιάδης * Τα είπαν Κούγιας και Χριστοβασίλης

Έξι γκολ είχε το φιλικό του ΠΑΣ Γιάννινα με την ΑΕΛ, το οποίο πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (27/8) στους «Ζωσιμάδες». Το ματς, μάλιστα, είχε τρία πέναλτι!

Στο πρώτο ημίχρονο οι «βυσσινί» ήταν ανώτεροι. Απείλησαν για πρώτη φορά στο 6' με τον Ντέλετιτς, ενώ στο 18' βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Γιάκος ανατράπηκε από τον Κοντόρ, ο Ακόστα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε επτά λεπτά μετά με τον ίδιο τρόπο. Ο Καρανίκας ανέτρεψε τον Ντέλετιτς, ο Ναζλίδης εκτέλεσε το πέναλτι και ευστόχησε. Στο 33' ήταν ο Βαρέλα εκείνος που ανατράπηκε από τον Τζημόπουλο. Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έκανε το 1-2.

Στο 42' οι Θεσσαλοί πήραν αέρα δύο τερμάτων με τον Ντέλετιτς να πασάρει στον Ναζλίδη, τον τελευταίο να κάνει ωραίες προσποιήσεις και με αριστερό πλασέ να νικά τον Πασχαλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε φάσεις με τον Ακόστα. Τελικά, κατάφερε να μειώσει σε 2-3 στο 69', όταν ο Μαμπουλού έβγαλε συρτή σέντρα και ο Βιντάλ νίκησε τον Ντεγκρά. Έξι λεπτά μετά από κάθετη πάσα του Γιάκου ο Μαμπουλού ισοφάρισε σε 3-3 με δυνατό σουτ.

Στα τελευταία λεπτά η κάθε ομάδα είχε από μία μεγάλη ευκαιρία. Η ΑΕΛ απείλησε με τον Καπό, το σουτ του οποίου έβγαλε ο Περιστερίδης, ενώ ο ΠΑΣ είχε μία πολύ καλή φάση με τον Φερφελή, τον οποίο σταμάτησε ο Ντεγκρά.

Στα αξιοσημείωτα ότι ο Άγγελος Αναστασιάδης χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του ΠΑΣ Γιάννινα, με τους οπαδούς να μην ξεχνούν την προσφορά του. Ένας ακόμη γνώριμος στον «Άγιαξ της Ηπείρου» είναι ο Αλέξης Κούγιας, ο οποίος έδωσε το παρών και είχε την ευκαιρία να τα πει και με τον Γιώργο Χριστοβασίλη, τον άνθρωπο δηλαδή στον οποίο έδωσε την ΠΑΕ, όταν αποφάσισε να αποχωρήσει από τους Ηπειρώτες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης (46′ Περιστερίδης), Καρανίκας (35′ Μπουκουβάλας), Ναδάλες (49′ Κούτρης), Μιχαήλ (46′ Σκόνδρας), Μπέριος (81′ Μαυροπάνος), Τζημόπουλος, Κοζορώνης (57′ Βιδάλ), Γαρουφαλιάς (49′ Μαμπουλού), Ακόστα (57′ Δώνης), Γιάκος (81′ Φερφελής), Κόντε (71′ Ντόλοβατς).

AEΛ (Αναστασιάδης): Ντεγκρά, Ναβάρο (68′ Ρέντζας), Γκόλιας, Φάρκας (73′ Σουλιώτης), Φατιόν, Κοντόρ (54′ Μονιάκης), Αναστασόπουλος (73′ Καρατάσιος), Ναζλίδης (73′ Ουρτάδο), Ντέλετιτς (46′ Καπός), Βαρέλα (68′ Μαρουκάκης), Αβραάμ (63′ Λαμπρόπουλος).