25/04/2024
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 20:25

Εύκολα ο Πανιώνιος

Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν με 3-0 τον Λεβαδειακό στη Νέα Σμύρνη * Κυριάρχησαν ολοκληρωτικά των προβληματικών Βοιωτών

Την πρώτη του νίκη από τη στιγμή που επέστρεψε από το βασικό στάδιο προετοιμασίας στο Καρπενήσι πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος το βράδυ του Σαββάτου (27/8) επιβλήθηκε με 3-0 του Λεβαδειακού σε φιλικό στη Νέα Σμύρνη παρουσία του Νταβίντ Ενγκόγκ.

Οι «κυανέρυθροι» μπορεί να μην είχαν τους διεθνείς Ανσαριφάρντ, Μασούντ και τον τραυματία Μασούρα, αλλά και πάλι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση κόντρα στους Βοιωτούς, οι οποίοι αντιμετώπισαν πάρα πολλά προβλήματα.

Δεν ήταν απειλητικοί, δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σωστά και είχαν αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές τους. Συν τοις άλλοις, υπήρχε πρόβλημα συνεννόησης μεταξύ των αμυντικών και του Ναμάσκο, ο οποίος βρέθηκε σε κακή μέρα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο δραστήριος Βουκελάτος και ο αρκετά ανεβασμένος Καθάριος. Αμυντικά δεν πιέστηκε για να κριθούν οι παίκτες του, ενώ δεν υπήρχε κάποιος που να υστέρησε αισθητά.

Φορτσάτος μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος και στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκε άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 2' έγινε τραγικό λάθος γύρισμα προς τον Ναμάσκο, η μπάλα πήγε στον Βουκελάτο και εκείνος αμαρκάριστος έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο Μπεν εκτέλεσε φάουλ από πλάγια, η επέμβαση του Ναμάσκο ήταν ασταθής και στη συνέχεια η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, με αποτέλεσμα ο Καθάριος με δυνατό ευθύβολο σουτ να κάνει το 2-0.

Στο 8' ο Μάντζιος με εντυπωσιακό αριστερό διαγώνιο σουτ στην κίνηση τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη, αλλά αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή των Βοιωτών σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά με τον Μάντζιο να είναι ο μοναδικός που κρατούσε την μπάλα και έδειχνε να έχει ποιότητα και να ξέρει τι να την κάνει. Απώλεια αναμφίβολα ο Σουμπίνιο, ο οποίος αντικαταστάθηκε πρόωρα.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να κυριαρχούν και να δημιουργούν φάσεις. Είχαν μία καλή στιγμή στο 20' από ενέργεια του Βουκελάτου, όταν ο Μπεν για λίγο δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα, ενώ στο 38' έγινε το 3-0. Πρωταγωνιστής ξανά ο Βουκελάτος, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και υποχρέωσε σε επέμβαση τον Ναμάσκο. Στην επαναφορά ο Ολαϊτάν χρίστηκε σκόρερ από πολύ κοντά. Ο ίδιος ένα λεπτό μετά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε και πάλι καλύτερα. Απείλησε στο 52' με τον Βουκελάτο και στο 55' με τον Μπεν, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ναμάσκο.

Στα επόμενα λεπτά άρχισαν οι αλλαγές να διαδέχονται η μία την άλλη, με αποτέλεσμα το ματς να μην έχει ρυθμό. Σε αυτό ρόλο έπαιξαν και κάποια δυνατά -για φιλικό- μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων στην προσπάθειά τους να ανακόψουν αντεπιθέσεις των Νεοσμυρνιωτών.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Πανιώνιος είχε την μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν έδειχνε διάθεση να απειλήσει, ενώ ο Λεβαδειακός αμυνόταν και περίμενε απλώς να τελειώσει το ματς.

Διαιτητής ο Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Κασαβέτη και Φωτόπουλο, ενώ τέταρτος ο Σταθόπουλος.

Κίτρινες: 28' Καραχάλιος, 64' Βασιλείου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Β. Βλάχος (46' Αργυρόπουλος), Γκιοτά (46' Ρισβάνης), Οικονόμου (72' Πατσατζόγλου), Αντωνιάδης (46' Τασουλής), Σιώπης, Κόρμπος (77' Πινιώτης), Μπεν, Καθάριος (66' Κρητικός), Βουκελάτος (82' Κερασίδης), Ολαϊτάν.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης (65' Μεντί), Μιλιάζες, Ζιζίνιο (65' Καλτσάς), Μαχαίρας (57' Σένκα), Σουμπίνιο (9' Καραχάλιος, 83' Χατζηλάμπρος), Γιακουμάκης (57' Παππάς), Βασιλείου (78' Μάγκας), Μάντζιος.