24/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 20:09

«Βατερλώ» στην Ντιζόν για Λυών

Οι «γκον» ηττήθηκαν 4-2 από τους γηπεδούχους

Εμφατική αποδείχθηκε η πρώτη νίκη της Ντιζόν στη Λιγκ 1, αφού το απόγευμα του Σαββάτου (27/8) επιβλήθηκε 4-2 εντός έδρας της Λυών.

Η σοβαρότητα των «γκον» στα πρώτα δύο ματς του πρωταθλήματος, όπου δεν είχαν δεχθεί γκολ, πήγε περίπατο και, πλέον, καλούνται να συνέλθουν γρήγορα από αυτό το στραπάτσο.

Τολισό (20’) και Λακαζέτ (37’) έδωσαν δύο φορές το προβάδισμα στη Λυών, όμως, ο Σαμαριτανό με πέναλτι στο 20’ και ο Ταβάρες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν τις απαντήσεις τους.

Ο Μπαχαμπουλά έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ντιζόν (73’) και όταν ο Λεέ-Μελού χρίστηκε σκόρερ στο 88’, τότε τα πάντα τελείωσαν για τους φιλοξενούμενους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λακαζέτ έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Τζιμπρίλ Σισέ που φτάνει τα 6 γκολ, έπειτα από το πέρας τριών αγωνιστικών στο γαλλικό πρωτάθλημα.

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Βαρόλ, Ρούφλι, Σαφίκ, Αμπντελχαμίντ, Μπαλμόν, Σαμαριτανό (55’ Μπαχαμπουλά), Αμαλφιτανό, Μαριέ, Ταβάρες (75’ Γκαστιέ), Ντιονί (62’ Λεέ-Μελού).

ΛΥΩΝ: Λόπες, Ρίμπους (68’ Φερί), Γιανγκά-Εμπιουά, Ενκουλού, Ράφαελ, Γκοναλόν, Σέρζι, Τολισό, Λακαζέτ (45’ Βαλμπουενά), Φεκόρ (76’ Γκρενιέ), Κορνέ.

Tα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (26/8)

Μαρσέιγ - Λοριάν 2-0 (19’ Καμπελά, 70’ Γκομίς)

Σάββατο (27/8)

Ντιζόν - Λυών 4-2 (24’ πέν. Σαμαριτανό, 45'+1 Ταβάρες, 73’ Μπαχαμπουλά, 88’ Λεέ-Μελού – 20’ Τολισό, 37’ Λακαζέτ)

Καέν - Μπαστιά (21:00)

Μετς - Ανζέ (21:00)

Μονπελιέ - Ρεν (21:00)

Νανσί - Γκινγκάμπ (21:00)

Νις - Λιλ (21:00)