25/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 19:08

Εμφατικές νίκες για Τσέλσι και Άρσεναλ

Οι ομάδες του Λονδίνου ξεπέρασαν άνετα τα εμπόδια των Μπέρνλι και Γουότφορντ αντίστοιχα

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Πρέμιερ Λιγκ και, μάλιστα, με το εμφατικό 3-0 επί της Μπέρνλι πανηγύρισε το Σάββατο (27/8) στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι.

Ο Εντέν Αζάρ δείχνει να έχει πάρει τα πάνω του μετά την περσινή απογοητευτική σεζόν και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατέγραψε πάνω από 20 τελικές και δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπέρνλι, η οποία δέχθηκε δεύτερο γκολ από τον Γουίλιαν στο 41’ (διαγώνιο συρτό σουτ).

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό ο Μόζες, σε μία φάση που συνεργάστηκαν όλες οι αλλαγές του Ιταλού τεχνικού (Πέδρο, Μπατσουαγί).

TΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Τέρι, Κέιχιλ, Μάτιτς, Όσκαρ, Γουίλιαν (77' Μόζες), Καντέ, Αζάρ (81' Πέδρο), Ντιέγκο Κόστα (80' Μπατσουαγί).

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Κιν, Γουορντ, Λόουτον, Μι, Μάρνεϊ (72' Ταρκόφσκι), Μπόιντ, Ντεφούρ (57' Ο' Νιλ), Άρφιλντ (57' Γκούντμουντσον), Γκρέι, Βόουκς.

Με πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσεζ, ο οποίος έβαλε ένα γκολ, ετοίμασε άλλο ένα και κέρδισε πέναλτι, η Άρσεναλ επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Γουότφορντ.

Ως εκ τούτου, ο Αρσέν Βενγκέρ άργησε λόγω των δύο απωλειών στις πρώτες αγωνιστικές, αλλά πανηγύρισε την 650ή του νίκη στον πάγκο των «κανονιέρηδων».

Ο Σάντσεζ κέρδισε πέναλτι και ο Καθόρλα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, προτού ο Χιλιανός βρει δίχτυα με εναέριο πλασέ στο 40’ και σεντράρει στον Οζίλ, ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Η Γουότφορντ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, μείωσε με κοντινή προσπάθεια του Περέιρα στο 57’, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει περισσότερο.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Καμπούλ, Καμπασέλε (52' Γιάνμαατ), Πρεντλ, Άμραμπατ (77' Σάξες), Χολέμπας, Καπού, Μπεχράμι, Γκεντιούρα (46' Περέιρα), Ντίνι, Ιγκάλο.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κονσιελνί, Χόλντινγκ, Μπεγερίν, Μονρεάλ (74' Γκιμπς), Γουόλκοτ, Καθόρλα, Τζάκα, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (70' Ελνενί), Οζίλ (70' Γουίλσιρ), Σάντσεζ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο (27/8)

Τότεναμ - Λίβερπουλ 1-1 (72’ Ρόουζ – 43’ πέν. Μίλνερ)

Τσέλσι - Μπέρνλι 3-0 (9’ Αζάρ, 41’ Γουίλιαν, 89’ Μόζες)

Έβερτον - Στόουκ 1-0 (51’ αυτ. Γκίβεν)

Λέστερ - Σουόνσι 2-1 (32’ Βάρντι, 52’ Μόργκαν – 80’ Φερ)

Σαουθάμπτον - Σάντερλαντ 1-1 (85’ Ροντρίγκεζ – 80’ πέν. Ντεφό)

Γουότφορντ - Άρσεναλ 1-3 (57’ Περέιρα – 9’ πέν. Καθόρλα, 40’ Σάντσεζ, 45'+1 Οζίλ)

Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 1-1 (90'+3 Νταν – 11’ Κινγκ)

19:30 Χαλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ