24/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 - 16:22

Μοιράστηκαν βαθμούς Τότεναμ και Λίβερπουλ

Ισόπαλο 1-1 το ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η σαββατιάτικη (27/8) αναμέτρηση του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» μεταξύ της Τότεναμ και της Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 5ο λεπτό για λογαριασμό της ομάδας του Γίργκεν Κλοπ, όταν ο Φορμ βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Κουτίνιο.

Ο τερματοφύλακας της Τότεναμ δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε, ωστόσο στο 43ο λεπτό δεν κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι του Μίλνερ (το κέρδισε ο Φιρμίνο από τον Λαμέλα).

Η Λίβερπουλ δικαιούτο αυτό το γκολ βάσει εικόνας, ενώ στο 53ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Μίλνερ, ο Μάτιπ πήρε την κεφαλιά και σημάδεψε το εξωτερικό μέρος του οριζοντίου δοκαριού του Φορμ.

Ιδιαίτερα συμπαγείς ήταν οι «κόκκινοι», με συνέπεια η πρώτη σπουδαία ευκαιρία της Τότεναμ να καταγραφεί στο 62’ από πλασέ του Έρικσεν, ύστερα από γύρισμα του Ντάιερ.

O Κλοπ έβαλε τον Οριγκί αντί του Κουτίνιο στο 69’ για να φρεσκάρει τη γραμμή κρούσης, αλλά τρία λεπτά αργότερα, ο κινητικός Ντάιερ σέντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Ρόουζ και εκείνος ισοφάρισε.

Η Τότεναμ ήταν ελαφρώς πιο επιθετική στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, εντούτοις δεν κατάφερε να απειλήσει, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Γουόλκερ, Αλντερβάιρελντ, Βέρτονγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Γουανιάμα, Λαμέλα, Άλι, Έρικσεν (90'+3 Γουίνκς), Κέιν (83’ Ανόμαχ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Μάτιπ, Λόβρεν, Μίλνερ, Λαλάνα (90'+3 Στιούαρτ), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Κουτίνιο (69’ Οριγκί), Μανέ (88’ Στάριτζ), Φιρμίνο.