29/03/2024
ΟΦΗ | Τετάρτη 24 Αυγούστου 2016 - 20:53

Ο ΟΦΗ πήρε το… πρώτο ημίχρονο

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στο «Θ. Βαρδινογιάννης» * Την Κυριακή (28/8) το δεύτερο φιλικό * Σέντρα με Τρεζεγκέ!

Με γκολ του Αντώνη Μπουρσέλη στο 18ο λεπτό, ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Πλατανιά την Τετάρτη (24/8) στην πρώτη από τις δύο φιλικές αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Η σέντρα του αγώνα του «Θ. Βαρδινογιάννης» έγινε από τον Νταβίντ Τρεζεγκέ, ο οποίος τιμήθηκε για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο, όπως και ο Γιώργος Παράσχος.

Ο ΟΦΗ απείλησε με σουτ του Τσουράκη στο 5’, ενώ ο Πλατανιάς άγγιξε το γκολ από το πουθενά στο 12’, με μακρινή σέντρα του Γουνδουλάκη (η μπάλα βρήκε στο δοκάρι).

Στο 18ο λεπτό, ο Μπουρσέλης έκλεψε από τον Μπανανά, έκανε ένα όμορφο σόλο και άνοιξε το σκορ με πλασέ, προτού χάσει δύο ακόμα καλές ευκαιρίες στο 19’ και το 23’.

Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε στο 35ο λεπτό, όταν ο Μπανανά απέκρουσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ράντι.

Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε πολύ λιγότερες συγκινήσεις, με σημαντικότερες εξ αυτών ένα σουτ του Μανούσου στο 67’, μία κεφαλιά του Μάνου στο 71’ και μία κεφαλιά του Ηλιάδη στο 84’.

Πλέον, ο ΟΦΗ, με τη φανέλα του οποίου αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Πατρίκ Βουό, καλείται να κάνει το αντίθετο δρομολόγιο με τον Πλατανιά, κοινώς να ταξιδέψει στα Χανιά για το φιλικό ματς της Κυριακής (28/8).

ΟΦΗ (Νίκος Nιόπλιας): Δερμιτζάκης (60′ Δάφκος), Κομεσίδης (60′ Μπολάκης), Κοιλιάρας (60′ Βαλλιάνος), Όστοϊτς (60′ Φαζός), Κώτσιος, Νάστος (60′ Μασάδο), Χαντί (60′ Χίσι), Μπουρσέλης (60′ Κιάσσος), Μιλοσάβλιεφ (60′ Βρεττός), Ράντι (60′ Μάνος), Όγκμποε (60′ Βουό).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (46′ Κοκκαλάς), Αποστολόπουλος (46′ Βάντερσον), Κουλιμπαλί (70′ Σκουλουδάκης), Κάργας (46′ Καρυπίδης), Μπανανά, Στανισάβλιεβιτς (46′ Μουνάφο), Γκνιάτιτς (46′ Ντεβέσα), Ντίνας (46′ Ντιλαβέρ), Τσουράκης (46′ Ηλιάδης), Γουνδουλάκης (46′ Μενδρινός), Γιακουμάκης (46′ Μανούσος).