19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 28 Ιουνίου 2016 - 23:30

Ήττα στο Βελιγράδι για την Εθνική μπάσκετ

Η Σερβία επιβλήθηκε της Ελλάδας με 91-76 σε φιλική αναμέτρηση

Δεν τα κατάφερε στο τρίτο φιλικό της εν όψει του Προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνο η Εθνική Ανδρών στο μπάσκετ, καθώς ηττήθηκε από τη Σερβία με 91-76 στο Βελιγράδι το βράδυ της Τρίτης (28/6).

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 14 πόντους, ενώ από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Γιόκιτς με 20 πόντους στο ενεργητικό του.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 29-27, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 53-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και στο 30' βρέθηκαν να προηγούνται με 75-63, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους αντιπάλους μας να «σφραγίζουν» τη νίκη με 91-76.

Η αλήθεια είναι ότι ο Φώτης Κατσικάρης θα περίμενε να δει περισσότερα πράγματα από τους διεθνείς, ωστόσο έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα και έχει χρόνο να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 53-46, 75-63, 91-76

ΣΕΡΒΙΑ (Ομπράντοβιτς): Τεόντοσιτς 16 (4/6 τρίπ.), Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 1, Μπίρτσεβιτς 4 (7 ρ.), Ραντούλιτσα 14 (6/8 δίπ.), Γιόκιτς 20 (5 ρ.), Στίματς 7, Ζάγκορατς, Γκούντουριτς 3, Γιόβιτς 10.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Μπουρούσης 9 (1 τρίπ., 6 ρ., 8 ασ.), Καλάθης 7 (1 τρίπ., 6 ρ., 6 ασ.), Περπέρογλου 12 (2), Καββαδάς 9, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7 (2), Παπαπέτρου 10 (2), Ντόρσεϊ, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 14 (3 ρ.), Θ. Αντετοκούνμπο 2.