06/05/2024
Αρχείο Διεθνή | Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016 - 23:57

Αγγλίδα... στο ραντεβού της (video)

Η Ισλανδία έγραψε ιστορία με το 2-1 επί των «Λιονταριών», τα οποία, ως συνήθως, αποκλείστηκαν σε νοκ άουτ φάση μεγάλης διοργάνωσης * Επόμενος αντίπαλος των νικητών η οικοδέσποινα Γαλλία

Η Ισλανδία των 330.000 κατοίκων έριξε στο καναβάτσο την Αγγλία το βράδυ της Δευτέρας (27/6) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την οικοδέσποινα Γαλλία (Κυριακή 3 Ιουλίου, 22.00).

Η ομάδα των Λαρς Λάγκερμπακ - Χέιμιρ Χάλγκριμσον βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ, αλλά απάντησε άμεσα και ανέτρεψε τα δεδομένα στο 18ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Άχρωμο και ακίνδυνο το σύνολο του Ρόι Χόντσον στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η είσοδος του Τζέιμι Βάρντι δεν άλλαξε εν πολλοίς την εικόνα του αγώνα.

Αν μη τι άλλο, αποδείχθηκε για πολλοστή φορά ότι η Αγγλία δεν συγκαταλέγεται στις μεγάλες δυνάμεις του ποδοσφαίρου…

Διά της… πλαγίας οδού

Με πέντε παίκτες της Τότεναμ (Γουόκερ, Ροζ, Άλι, Ντάιερ, Κέιν) και τον Τζέιμι Βάρντι στον πάγκο παρατάχθηκε η Αγγλία, ενώ στον αντίποδα, το δίδυμο Λαρς Λάγκερμπακ - Χέιμιρ Χάλγκριμσον προτίμησε το σύνηθες 4-4-2.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ρόι Χόντσον, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ράχιμ Στέρλινγκ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Χάνες Τορ Χάλντορσον και ο Γουέιν Ρούνεϊ σκόραρε και στο 7ο πέναλτι που εκτέλεσε με το εθνόσημο.

Παράλληλα, ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά σε νοκ άουτ ματς μεγάλης διοργάνωσης, ενώ σημείωσε το πρώτο γκολ της Αγγλίας στο πρώτο ημίχρονο της διοργάνωσης.

Η Ισλανδία, πάντως, αντέδρασε άμεσα και μόλις 34 αγωνιστικά δευτερόλεπτα αργότερα, ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Ράγκναρ Σίγκουρντσον, έπειτα από κεφαλιά του έτερου κεντρικού αμυντικού Κάρι Άρνασον.

Καμία ομάδα της διοργάνωσης δεν είχε βρει δίχτυα σε φάση που προήλθε από πλάγιο, όμως το βορειοευρωπαϊκό συγκρότημα το έπραξε και δεύτερη φορά στο ίδιο ματς: στο 18ο λεπτό με σκόρερ τον Κόλμπεϊν Σίγκθορσον!

Ως εκ τούτου, η Αγγλία δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα 18 λεπτά για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2007 και την ήττα με 3-2 από την Κροατία, ενώ η Ισλανδία έφτασε τα 6 σε 11 τελικές προς την εστία στη διοργάνωση.

Άντεξε χωρίς ιδιαίτερη πίεση η Ισλανδία

Ο Χόντσον έβγαλε τον Έρικ Ντάιερ, ο οποίος δεν κατέγραψε ούτε ένα τάκλιν στο πρώτο ημίχρονο (ούτε ο έτερος μέσος Ντέλε Άλι) και έβαλε τον Τζακ Γουίλσιρ με τη σέντρα του δευτέρου μέρους.

Δεδομένου ότι ο Ρούνεϊ ήταν πολύ κακός και η Αγγλία ακίνδυνη στο δεύτερο μέρος, ο Βάρντι δεν άργησε να επιστρατευθεί και να περάσει στη θέση του Στέρλινγκ, πέντε λεπτά μετά την κλασική ευκαιρία του Ρ. Σίγκουρντσον για το 1-3!

Ούτε ο σούπερ σταρ της Λέστερ ούτε ο δραστήριος Μάρκους Ράσφορντ κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, με συνέπεια το 1-2 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Ως εκ τούτου, η Αγγλία του κάκιστου Ρούνεϊ, του εκνευριστικά άστοχου στα στημένα Κέιν και του πιο ακριβοπληρωμένου προπονητή της διοργάνωσης Χόντσον μετρά μόλις 2 προκρίσεις στις 10 τελευταίες νοκ άουτ φάσεις μεγάλων διοργανώσεων.

Διαιτητής: Σκόμινα (Σλοβακία). Βοηθοί: Πραπρότνικ (Σλοβακία), Βούκαν (Σλοβακία).

Κίτρινες: 47’ Στάριτζ – 38’ Γ. Σίγκθορσον, 65’ Γκούναρσον.

ΑΓΓΛΙΑ (Ρόι Χόντσον): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ροζ, Άλι, Ντάιερ (46’ Γουίλσιρ), Ρούνεϊ (86’ Ράσφορντ), Στάριτζ, Κέιν, Στέρλινγκ (60’ Βάρντι).

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Λαρς Λάγκερμπακ - Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Άρνασον, Ρ. Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούντμουντσον, Γκούναρσον, Γ. Σίγκουρντσον, Μ. Μπιάρνασον, Σίγκθορσον (77’ Ε. Μπιάρνασον), Μπόντβαρσον (88’ Τραούστασον).