29/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 8 Ιουνίου 2016 - 05:51

Άδικη ήττα για την Εθνική ποδοσφαίρου Γυναικών στην Ουκρανία (video)

Οι γηπεδούχες επικράτησαν με 2-0 ανοίγοντας το σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι στο 2’ * Ένα δοκάρι για την Ελλάδα και 17 τελικές!

Πικρή γεύση, αφού δεν πήρε αυτό που άξιζε… Μια πολύ καλή εμφάνιση, η οποία όμως δεν συνοδεύτηκε από ανάλογο αποτέλεσμα, είναι ο απολογισμός της παρουσίας της Εθνικής ποδοσφαίρου Γυναικών στο Λβιβ.

Και αυτό διότι η Ελλάδα έχασε άδικα με 2-0 από την Ουκρανία την Τρίτη (7/6) στο έβδομο παιχνίδι της στον 3ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2017.

Οι γηπεδούχες, που δεν ήταν καλύτερες συνολικά στην αναμέτρηση, πήραν προβάδισμα από τα… αποδυτήρια χάρη σε ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε η διαιτητής Άντερσον στα 50 δευτερόλεπτα! Η Κοζιρένκο έκανε εντυπωσιακή βουτιά προ της Πελετίδου (η τερματοφύλακας δεν ακούμπησε καν την αντίπαλη επιθετικό) και η Απανασένκο στο 2’ ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα γράφοντας το 1-0.

Οι παίκτριες του Δήμου Κάβουρα, παρά το σοκ, έδειξαν αποφασισμένες να ανατρέψουν την κατάσταση, κράτησαν μπάλα και βγήκαν στην επίθεση, αλλά στάθηκαν άτυχες, καθώς δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε μία φορά παρά τις 17 τελικές προσπάθειές τους (αντιστοίχως η Ουκρανία είχε συνολικά 12).

Η Εθνική άγγιξε την ισοφάριση στο 30’ με την Κόγγουλη να χάνει σπουδαία ευκαιρία όταν το σουτ της από θέση τετ α τετ απέκρουσε σωτήρια η γκολκίπερ Σβάριτς. Η σέντερ φορ των Ελπίδων Καρδίτσας αστόχησε και στο 38' από πολύ καλή θέση, ενώ στα δίχτυα δεν κατέληξε ούτε το εξαιρετικό μακρινό σουτ της Μωραΐτου στο 40'!

Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι Ουκρανές σε μια αντεπίθεσή τους κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου, όταν η Μποϊτσένκο με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 44’.

Η «γαλανόλευκη» στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε ακόμα πιο δυνατά, αλλά το τέρμα δεν ήρθε και πάλι. Κορυφαία στιγμή το δοκάρι στο 48’ σε σουτ της Νάτη, ενώ η ίδια είχε άλλη μία σημαντική ευκαιρία στο 78’ με την τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κρατά δύσκολα ανέπαφη την εστία της.

Η Ελλάδα με αυτή την ήττα απώλεσε και τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης και η δεύτερη θέση του ομίλου θα παιχθεί ανάμεσα στην Ουκρανία και τη Ρουμανία (τελευταία αντίπαλος της Εθνικής ομάδας στις 20 Σεπτεμβρίου - εκτός έδρας).

Διαιτητής: Λιν Άντερσον (Σουηδία).

Κίτρινες: 46’ Κοζιρένκο - 2’ Πελετίδου, 90’+1 Νάτη.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Βολόντιμιρ Ρέβα): Σβάριτς, Μπασάνσκα, Ιβάνισιουν, Πεκούρ, Μποϊτσένκο (78’ Όβδιτσουκ), Ρομανένκο (63’ Κίμιχ), Άντρουστσακ, Απανασένκο, Βάσιλιουκ, Κοζιρένκο (89’ Καλίνινα), Κράβετς.

ΕΛΛΑΔΑ (Δήμος Κάβουρας): Πελετίδου, Κακαμπούκη, Βλασιάδου, Νάτη, Κόγγουλη, Χατζηγιαννίδου, Δημητρίου, Παπαδοπούλου (82’ Παντελιάδου), Μωραΐτου (74’ Κοκοβιάδου), Μάρκου, Γεωργίου (55’ Κοτσάκη).