26/04/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 31 Μαΐου 2016 - 01:24

Με γκολάρα του Παγιέ η Γαλλία (video)

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 3-2 του Καμερούν σε φιλική αναμέτρηση

Ένα τρομερό γκολ του Ντμιτρί Παγιέ στo 90ό λεπτό χάρισε στη Γαλλία τη φιλική νίκη με 3-2 επί του Καμερούν το βράδυ της Δευτέρας (30/5).

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ προηγήθηκε στο 20’ με τον Ματουιντί, δύο λεπτά αργότερα ο Αμπουμπακάρ ισοφάρισε, προτού ο Ζιρού σημειώσει το πέμπτο του γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς.

Ο Τσούπο-Μότινγκ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο 88’, όμως ο Παγιέ έμελλε να πει την τελευταία λέξη με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, παρά τη δύσκολη νίκη, η Γαλλία έδειξε ορεξάτη και ήταν δημιουργική λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη χώρα της.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Λασανά Ντιαρά (46' Καντέ), Πογκμπά (65' Μουσά Σισοκό), Ματουιντί, Παγιέ, Κομάν (76' Καμπάιγ), Ζιρού (65' Ζινιάκ).

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Οντοά, Νιόμ, Σετζού (80' Τζετί), Τικέ, Ογιονγκό, Ενό (46' Σιανί), Μαντζέκ (70' Εν'Ζι), Σαλί (46' Τσούπο-Μότινγκ), Τοκό Εκαμπί (76' Κομ), Αμπουμπακάρ (70' Αμπάνγκ), Ζουά.

Τα αποτελέσματα των φιλικών αναμετρήσεων της ημέρας

Γαλλία - Καμερούν 3-2 (20' Mατουιντί, 41' Ζιρού, 90' Παγιέ - 22' Αμπουμπακάρ, 88' Τσούπο-Μότινγκ)

Σουηδία - Σλοβενία 0-0