19/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 30 Μαΐου 2016 - 01:37

Νίκη της Ισπανίας επί της Βοσνίας, έχασε από τη Σλοβακία η Γερμανία (video)

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβλήθηκαν 3-1 * Με το ίδιο σκορ έχασαν τα «πάντσερ» * Τρομερή γκάφα ο Τερ Στέγκεν

Με πρωταγωνιστή τον Νολίτο, ο οποίος έβαλε δύο γρήγορα γκολ, η Ισπανία επιβλήθηκε 3-1 της Βοσνίας σε φιλική αναμέτρηση που έγινε την Κυριακή (29/5).

Ο 29χρονος άσος της Θέλτα σκόραρε στο 11ο και το 18ο λεπτό, προτού μειώσει στο 29’ ο Σπάχιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου επειδή καβγάδισε με Αθπιλικουέτα και Φάμπρεγας.

Τελικά, χρειάστηκε να φτάσει το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να βρει δίχτυα ο Πέδρο και να κλειδώσει τη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ασένχο, Μπεγιερίν, Μπάρτρα, Σαν Χοσέ (83' Πάμπλο Φορνάλς), Αθπιλικουέτα, Μπρούνο Σοριάνο, Φάμπρεγας (60' Ντιέγκο Γιορέντε), Νταβίντ Σίλβα (46' Ντένις Σουάρεθ), Μάρκο Ασένσιο (60' Ινιάκι Γουίλιαμς), Νολίτο (60' Οϊαρθάμπαλ), Αντούριθ (46' Πέδρο).

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Βράνιες (90' Μεμίσεβιτς), Κολάσινατς, Σπάχιτς, Ζουκάνοβιτς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Χάτζιτς (67' Μεντούνιανιν), Βίστσα (46' Χάιροβιτς), Χότζιτς (57' Ντούλιεβιτς), Ντζέκο (22' Τζούριτς) (78' Γκράχοβατς).

Η έκπληξη της βραδιάς καταγράφηκε στο Άουγκσμπουργκ, όπου η Σλοβακία επιβλήθηκε 3-1 της Γερμανίας, εκμεταλλευόμενη (και) τη σπάνια γκάφα του νεοεισελθόντος Τερ Στέγκεν στο 52ο λεπτό (VIDEO).

Συγκεκριμένα, η μπάλα έφυγε μέσα από την αγκαλιά του τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα και πέρασε κάτω από τα πόδια του για να καταλήξει στα δίχτυα του και να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

O Γκόμεθ είχε δώσει το προβάδισμα στη Γερμανία με πέναλτι στο 13’, προτού οι Χάμσικ και Ντούρις ανατρέψουν τα δεδομένα μέσα σε τρία λεπτά (41’ – 44’).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ανάπαυλα του ημιχρόνου διήρκεσε για περισσότερο από μισή ώρα λόγω καταιγίδας στο Άουγκσμπουργκ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Λένο (46' Τερ Στέγκεν), Ρούντι, Κίμιχ (75' Σέρλε), Τζερόμ Μπόατενγκ (64' Χέβεντες), Ρίντιγκερ, Χέκτορ, Κεντίρα (46' Βάιγκλ), Γκέτσε, Ντράξλερ, Σανέ, Μάριο Γκόμεθ (46' Μπραντ).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Σβέντο, Χροσόβσκι (78' Σκρίνιαρ), Κούτσκα (81' Πετσόβσκι), Ντούντα (61' Στοχ), Χάμσικ (85' Γκρέγκους), Βάις, Ντούρις (68' Σέστακ).

Τα αποτελέσματα των φιλικών αγώνων της Κυριακής (29/5)

Αλβανία - Κατάρ 3-1 (23' Αζέτι, 40' Λενιάνι, 64' Σαντίκου - 2' Αμπντελκαρίμ Καρίμ)

Γερμανία - Σλοβακία 1-3 (13' πέν. Μάριο Γκόμεθ - 41' Χάμσικ, 44' Ντούρις, 52' Κούτσκα)

Ισπανία - Βοσνία 3-1 (11', 18' Νολίτο, 90'+4 Πέδρο - 29' Σπάχιτς)

Ρουμανία - Ουκρανία 3-4 (23' Τόρζε, 74' Αλίμπετς, 84' Στάντσιου - 43' Ζοζούλια, 48' Ζιντσένκο, 54' Κονοπλιάνκα, 59' Γιαρμολένκο)

Τουρκία - Μαυροβούνιο 1-0 (90'+4 Μεχμέτ Τοπάλ)

Ιταλία - Σκοτία 1-0 (57' Γκρατσιάνο Πελέ)

Πορτογαλία - Νορβηγία 3-0 (13' Κουαρέσμα, 65' Γκερέιρο, 70' Λόπες)