26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 26 Μαΐου 2016 - 21:38

Θρυλικά γκάζια στο φινάλε και 2-1

Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο νίκησε 77-72 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και θέλει ακόμη μία νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα

Μία νίκη μακριά... Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε αυτή τη φορά την έδρα του και πήρε προβάδισμα (2-1) στη σειρά των φετινών τελικών της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν το βράδυ της Πέμπτης (26/5) με 77-72 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στην τρίτη μάχη τίτλου, και τώρα επιστρέφουν στο ΟΑΚΑ με στόχο ένα ακόμη μπρέικ, που θα τους στέψει πρωταθλητές Ελλάδας στην «πράσινη» έδρα για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Διαφορετικά, οι «αιώνιοι» θα λύσουν τις διαφορές τους σε πέμπτο τελικό και πάλι στο ΣΕΦ.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά το τελευταίο πεντάλεπτο που ήταν εκρηκτικό για τον Ολυμπιακό. Στο διάστημα αυτό οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μπλοκάρουν την επίθεση των πρασίνων και, με μπροστάρη τον Σπανούλη, κατάφεραν να τρέξουν με... 100άρι την τελική ευθεία, ανατρέποντας το -7 για να νικήσουν με +5.

Ας τα πάρουμε, όμως, από την αρχή. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 8-2, ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με 12-8 3.46 πριν από το τέλος της περιόδου. Οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +8 (11-18) στο 1.46 πριν από το 10', με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να έχουν μειώσει στο -4 (17-21).

Ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε τα πατήματά του με την έναρξη της 2ης περιόδου και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +6 (32-26) στο 5.57 πριν από το ημίχρονο. Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν τα παράτησαν, όμως, έσβησαν την εις βάρος τους διαφορά, πήραν και πάλι το προβάδισμα με +5 (39-44, στα 36" πριν από το ημίχρονο) και τελικά κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα πριν από την απόσυρση στα αποδυτήρια με +3 (41-44).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυναμικά στο παρκέ με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με +2 στο 8.08 πριν από το 30', με τον Παναθηναϊκό να συνέρχεται γρήγορα, ανακτώντας το προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος της περιόδου, κι έτσι μπήκε στην τελική ευθεία του 4ου δεκαλέπτου με προβάδισμα 5 πόντων (57-62).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έμελλε να κριθούν όλα και η εξέλιξη ήταν... συγκλονιστική. Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα για τους δύο αντιπάλους και ένα δίλεπτο διάστημα αφλογιστίας, ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται 5 λεπτά πριν από το τέλος με +7 (66-59). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε ένα απίστευτο ξέσπασμα με τον Σπανούλη σε ρόλο οδηγού. Έπαιξε παράλληλα και πολύ καλή άμυνα κι έτσι κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη με 77-72.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας συνολικά 21/33 βολές, 16/30 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός είχε 16/21 βολές, 19/35 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 22 πόντους, με τον Λοτζέσκι να τον ακολουθεί με 16, ενώ από πλευράς ηττημένων ο Φελντέιν πέτυχε 17 πόντους με τον Καλάθη να συμπληρώνει 15.

Μένει τώρα να μάθουμε την ημέρα και την ώρα διεξαγωγής του 4ου τελικού, μετά το κώλυμα που έχει προκύψει λόγω της διεξαγωγής του αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 2, Χέινς.