27/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 - 22:24

Ο ΠΑΟΚ το δεύτερο εισιτήριο του τελικού Κ-17

Ο «Δικέφαλος» επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι * Αντίπαλός του η Ξάνθη * Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Σαλαμούρας

Με γκολ του Χατζηστραβού στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος Κ-17.

Αντίπαλος του «Δικεφάλου» στον σπουδαίο αγώνα της 14ης Μαΐου (18:00) θα είναι η Ξάνθη, η οποία νωρίτερα νίκησε με το ίδιο σκορ τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίωρο κύλησε με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά στο 33ο λεπτό, έπειτα από όμορφη ενέργεια του Γκαργκαλατζίδη, ο Χατζηστραβός έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» με κεφαλιά.

Ο ΠΑΟΚ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει το προβάδισμα: στο 59’ ο Γκαργκαλατζίδης ανακόπηκε από αντίπαλο αμυντικό και στο 66’ ο Κόνιαλης απέκρουσε το πέναλτι του Χατζηδίμπα.

Ο Ατρόμητος, με τη σειρά του, πίεσε στη συνέχεια και μετέφερε άγχος προς τα καρέ του Σιαμπάνη, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο «Δικέφαλος», ο οποίος απώλεσε ακόμα δύο ευκαιρίες προς το φινάλε, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος Κ-17.

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σαλαμούρα (σ.σ. είχε περάσει ως αλλαγή στο 76’) για χτύπημα εκτός φάσης.

ΠΑΟΚ (Άγγελος Ζαζόπουλος): Σιαμπάνης, Παπαθανασίου (64’ Λυρατζής), Τσαούσης, Δημητρίου, Βουτσάς, Μελεζίδης, Χατζηδίμπας (77’ Υφαντίδης), Τζοβάρας, Χατζηστραβός (87’ Μίσκοβιτς), Αηδονίδης (76’ Σαλαμούρας), Γκαργκαλατζίδης (90+3’ Γαϊτανίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Βασίλης Καλτσής): Κίναλης, Αποστόλου, Ασλάνι (84’ Μαρκουλάκης), Ιγκμπινόμπα, Λώλος, Χατζοβασιλάκης (81’ Κιτσόπουλος), Μοιρασγέντης, Ζαραφέτας, Τριμμάτης, Ίμερι (65’ Δόσης), Κακοσίμος (80’ Παναγιωτίδης).