19/04/2024
Europa League | Πέμπτη 5 Μαΐου 2016 - 23:55

Πάει για 3η σερί κούπα στο Σεβίλλη Λιγκ

Οι Ανδαλουσιανοί επιβλήθηκαν 3-1 της Σαχτάρ, προκρίθηκαν στον τελικό του Γιουρόπα και θα έχουν την ευκαιρία να σηκώσουν το τρόπαιο ξανά

Ας το πάρει σπίτι της... Η Σεβίλλη είναι ξανά στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ μετά την εντός έδρας νίκη της με 3-1 το βράδυ της Πέμπτης (5/5) κόντρα στη Σαχτάρ και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στην Ουκρανία πριν από μία εβδομάδα.

Το σκορ για την ισπανική ομάδα άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Γκαμεϊρό, προκαλώντας «έκρηξη» ενθουσιασμού στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι Ουκρανοί ωστόσο δεν θέλησαν να παραδώσουν εύκολα τα όπλα κι έτσι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν μία από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Εντουάρντο, λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο (44').

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, ο Γκαμεϊρό και πάλι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Σεβίλλη, με τέρμα που σημείωσε στο 47ο λεπτό μετά από ασίστ του Κρικόβιακ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Ανδαλουσιανών οπαδών, ο Μαριάνο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 μετά από ασίστ του Βιτόλο, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη και την πρόκριση της ομάδας του στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι, αποδεχόμενοι τη μοίρα τους από ένα σημείο και έπειτα.

Το τελικό σφύργιμα του Κάιπερς έκανε άπαντες να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, με τον κόσμο στις εξέδρες του «Σάντσεθ Πιθχουάν» να ζητά το τρόπαιο για ακόμη μια φορά από τους παίκτες του Ουνάι Έμερι.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 18 Μαΐου στη Βασιλεία, με τη Σεβίλλη να κοντράρεται με τη Λίβερπουλ για την 3η συνεχόμενη κούπα της στη διοργάνωση.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Έμερι): Σορία, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Τρεμουλινάς (73' Εσκουδέρο), Κρικόβιακ, Ενζονζί, Μπανέγα (89' Κριστόφορο), Βιτόλο, Κόκε,  Γκαμεϊρό (82' Ιμπόρα).

ΣΑΧΤΑΡ (Μ. Λουτσέσκου): Πιάτοφ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Μαλίσεφ, Στεπανένκο, Μάρλος (84' Νεμ), Τάισον, Κοβαλένκο, Εντουάρντο (84' Ντεντίνιο).