25/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 2 Μαΐου 2016 - 22:17

Τότι, εσύ σούπερ σταρ! (video)

Ο «Καπιτάνο» της Ρόμα πέρασε ως αλλαγή και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή (3-2) επί της Τζένοα * Έπαιξε ο Στρούτμαν

Γι’ αυτό τον λένε «Καπιτάνο». Ο μεγάλος Φραντσέσκο Τότι πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση της Δευτέρας του Πάσχα (2/5), σκόραρε για τέταρτη φορά στα ισάριθμα τελευταία ματς (VIDEO) και οδήγησε τη Ρόμα στην εκτός έδρας νίκη επί της Τζένοα με 3-2.

Ούτε μία ούτε δύο, αλλά τρεις φορές έχει συμβεί, ο ηγέτης των «τζιαλορόσι» να έρχεται από τον πάγκο και να παραβιάζει τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 6ο λεπτό (14 γκολ φέτος) και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης είχε ισοφαρίσει στο 13ο στο ισορροπημένο πρώτο μέρος.

Ο Λεονάρντο Παβολέτι έβαλε σε θέση οδηγού την Τζένοα στο 65’, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Τότι, ο οποίος ισοφάρισε με σουτ στο 77’ και πανηγύρισε το 248ο γκολ του στη Σέριε Α.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Στεφάν Ελ Σαραουί ανέτρεψε τα δεδομένα και χάρισε τη νίκη στη Ρόμα, που παρέμεινε σε επαφή με τη Νάπολι στη μάχη για τη 2η θέση.

Να σημειωθεί ότι ο Κέβιν Στρούτμαν πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με τη φανέλα του ρωμαϊκού συλλόγου από τις 25 Ιανουαρίου 2015.

ΤΖΕΝΟΑ: Λαμάνα, Μουνιός, Μπουρντίσο, Ίτσο, Φιαμότσι (71' Καπέλ), Ρινκόν, Ταχτσίδης (61' Μαρκέζε), Ντζεμαϊλί, Λασάλτ, Σούσο (82' Πάντεβ), Παβολέτι.

ΡΟΜΑ: Τσέζνι, Μαϊκόν (66' Ντζέκο), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Σαλάχ (88' Ζουκάνοβιτς), Περότι (59' Τότι), Ελ Σαραουί.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Μ. Σάββατο (30/4)

Ουντινέζε - Τορίνο 1-5 (47' Φελίπε - 12' Γιάνσον, 45' Άκουα, 50', 83' Μαρτίνες, 56' Μπελότι)

Κιέβο - Φιορεντίνα 0-0

Κυριακή του Πάσχα (1/5)

Γιουβέντους - Κάρπι 2-0 (42' Ερνάνες, 80' Τζάτζα)

Έμπολι - Μπολόνια 0-0

Μίλαν - Φροζινόνε 3-3 (50’ Μπάκα, 74’ Αντονέλι, 90’ πέν. Μενέζ – 2’ Παγκανίνι, 44’ Κραγκλ, 55' Ντιονίζι)

Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (19’ Βάσκεζ, 85’ αυτ. Κρίστιτς)

Σασουόλο - Βερόνα 1-0 (58' Πελεγκρίνι)

Λάτσιο - Ίντερ 2-0 (8' Κλόζε, 84' πέν. Καντρέβα)

* Στο 83' αποβλήθηκε ο Μουρίγιο της Ίντερ

Δευτέρα του Πάσχα (2/5)

Τζένοα - Ρόμα 2-3 (13' Ταχτσίδης, 65' Παβολέτι - 6' Σαλάχ, 77' Τότι, 87' Ελ Σαραουί)

22:00 Νάπολι - Αταλάντα