16/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Παρασκευή 8 Απριλίου 2016 - 09:25

Υποκλίθηκε στην παντοδύναμη Γαλλία η Εθνική Νεανίδων (pics)

Προσπάθησε, αλλά με δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα χάλασε την εικόνα της η Ελλάδα, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 6-0

Ξεκίνησε καλά, κατάφερε να αντέξει για μισή ώρα, αλλά στο τέλος αδίκησε τον εαυτό της. Ο λόγος για την Εθνική Νεανίδων ποδοσφαίρου, η οποία απέναντι στην παντοδύναμη Γαλλία γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 την Πέμπτη (7/4) στην Πορτογαλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Εlite Round του Euro.

Η Ελλάδα, σε ένα ματς το οποίο εξαρχής ήταν αναμενόμενο ότι θα πάει σε μεγάλο σκορ, παρατάχθηκε με ενισχυμένο κέντρο και ήταν ανταγωνιστική, ωστόσο στο τελευταίο 15λεπτο δεν μπόρεσε να περιορίσει την ορμή των αντιπάλων της.

Έτσι, μετά το σχετικά γρήγορο άνοιγμα του σκορ στο 12’ με την Κατοτό, οι Γαλλίδες τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενες με 4-0 χάρη στα τέρματα των Ελιζόρ στο 30’, Λεγκρούτ στο 41’ και εκ νέου της Ελιζόρ στο 45’.

Στο β’ ημίχρονο τα κορίτσια του ομοσπονδιακού τεχνικού Αντώνη Πριόνα ήταν προσηλωμένα αμυντικά και κράτησαν παρά την πίεση, αλλά δύο γκολ της Ματεό στο 90’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν ικανά για να πάει χαμένη η προσπάθεια και να χαλάσει η εικόνα της «γαλανόλευκης».

Διαιτητής ήταν η Ιταλίδα Βαλεντίνα Γκαρόφολο (Ιταλία), η οποία έδειξε μία κίτρινη στην Καλδαρίδου στο 72’.

WOMEN’S U19 ΓΑΛΛΙΑ (Ζιλ Εκέμ): Σαβάς, Γκρεμποβάλ (61’ Ε. Κασκαρινό), Σισοκό, Κουτεριέ, Ντ. Κασκαρινό (46’ Μανσουί), Κλεράκ, Ντε Αλμεϊντά, Ντεκιλί, Λεγκρούτ, Ελιζόρ, Κατοτό (72’ Ματεό).

WOMEN’S U19 ΕΛΛΑΔΑ (Αντώνης Πριόνας): Τσιλίκα, Κόντου, Τροχούτσου, Γκάτσου, Καλτσίδη (46’ Χύμα), Κοτσάκη, Καλδαρίδου, Μωραΐτου, Ζέρβα (79’ Κουπετσίδου), Σπυριδωνίδου, Παναγιωτίδη (64’ Τομάη).

Η Εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη β’ προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος την Κυριακή (10/4) αντιμετωπίζοντας τη διοργανώτρια Πορτογαλία, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σκοτία στο άλλο ματς του 5ου ομίλου.