19/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 31 Μαρτίου 2016 - 22:44

Κατάρρευση…

Ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος και γνώρισε τη συντριβή με 98-66 από τη Χίμκι, μένοντας ουσιαστικά εκτός συνέχειας της Ευρωλίγκας * Τον «σκότωσαν» από τα 6,75 οι Ρώσοι

Συντριβή και απογοήτευση… Ο Ολυμπιακός πήγε στη Μόσχα γνωρίζοντας ότι πρέπει να δώσει άλλον έναν τελικό ώστε να κρατά την τύχη στα χέρια του, αλλά μάλλον άφησε το καλό του… κοστούμι στην Ελλάδα.

Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης και το ροζ φύλλο αγώνα επί του Άρη, οι Πειραιώτες αντιμετώπιζαν τη Χίμκι με ανεβασμένο το ηθικό την Πέμπτη (31/3), αλλά εμφανίστηκαν αγνώριστοι και γνώρισαν ταπεινωτική ήττα με 98-66, μένοντας ουσιαστικά εκτός συνέχειας της Ευρωλίγκας, αφού θα πρέπει να έρθουν τα… πάνω-κάτω για να έχουν ελπίδες για το εισιτήριο.

Οι Πειραιώτες έδειξαν αδύναμοι να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων μετά το πρώτο τέταρτο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να εμφανίζεται από την πλευρά του αδιάβαστος.

Η αλλαγή σε ζώνη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου δεν του βγήκε, με τους Ρώσους να συνεχίζουν να «βομβαρδίζουν» από τα 6,75, έχοντας 14 στα 29, που μεταφράζεται σε ποσοστό ευστοχίας 48%.

«Δήμιοι» για τον Ολυμπιακό ήταν οι Κόπονεν και Σβεντ με τα τρίποντά τους και 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ και ο Όγκουστιν ήταν καταλυτικός με 18 πόντους.

Από το… ναυάγιο του Ολυμπιακού διασώθηκε σχετικά μόνο ο Χάντερ, που ήταν και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (14), ενώ ο Σπανούλης βρέθηκε σε κάκιστη μέρα, έχοντας μόλις 8 πόντους, όπως και ο Πρίντεζης.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν από την αρχή να βρει ρυθμό, αλλά έδειχνε ότι μπορούσε να ελέγξει τη διαφορά, έστω και… κυνηγώντας τους Ρώσους που είχαν σταθερά το προβάδισμα. Όταν η Χίμκι άνοιγε την ψαλίδα, οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και την έκλειναν, παίρνοντας, μάλιστα, και προβάδισμα με 21-22. Παρ’ όλα αυτά, ένα από τα πολλά «αγκάθια» του αποψινού Ολυμπιακού ήταν τα χαμένα ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πολλές δεύτερες ευκαιρίες και στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγούνται με 25-22.

Τα χαμένα ριμπάουντ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα αμυντικά προβλήματα να γίνονται ακόμα πιο έντονα, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήρε πάλι το προβάδισμα για λίγο. Το 29-31 αποδείχθηκε κομβικό, καθώς στη συνέχεια άρχισε η κατάρρευση. Ο Σβεντ «πυροβολούσε» αδιακρίτως από τα 6,75, αφού του δινόταν η ευκαιρία για πολλά ελεύθερα σουτ, πετυχαίνοντας μέχρι και τρία συνεχόμενα τρίποντα και έχοντας 17 βαθμούς στο ημίχρονο! Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έμεναν αμαρκάριστοι στην περιφέρεια και δεν συγχωρούσαν, τρέχοντας και σερί 11-0, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι το επιμέρους σκορ στη συγκεκριμένη περίοδο ήταν 23-14, με τους Ρώσους να πηγαίνουν με το 48-36 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Σφαιρόπουλος άλλαξε το σύστημα σε ζώνη, αλλά ούτε αυτό το πλάνο τού βγήκε. Η άμυνα κατέρρεε και λύσεις δεν δίνονταν από τον καθ’ ύλην αρμόδιο. Ο Όγκουστιν σημείωσε προσωπικό σερί 6-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς και να φτάνει ακόμα και τους 22 (69-47), ενώ οι Πειραιώτες είχαν μόνο κάποιες αναλαμπές που δεν είχαν συνέχεια. Τα τρίποντα συνέχισαν να πέφτουν… βροχή και στο μισάωρο η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 26 (76-50).

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, καθώς η Χίμκι συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε. Ο… εφιάλτης από τα 6,75 συνεχιζόταν, με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς και τους «ερυθρόλευκους» να έχουν παραιτηθεί και να αδυνατούν να πλησιάσουν. Έτσι, τα λεπτά που κυλούσαν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ταμπλό στο τέλος να δείχνει το ταπεινωτικό 98-66 που ουσιαστικά αφήνει τον Ολυμπιακό εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66

XIMKI (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Ράις 4, Σβεντ 19 (5), Ντράγκιτς 8 (1), Όγκουστιν 18, Μπουν 9, Κόπονεν 21 (4), Βιάλτσεφ 2, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 7 (1), Χάνικατ 8 (2), Σελεκέτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Όντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 8 (2), Στρόμπερι, Πρίντεζης 8 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Γουόρικ 8, Χάκετ 5 (1), Παπανικολάου 7, Αθηναίου.