24/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 - 20:02

Ένα και να… καίει για τη Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 1-0 του Αγροτικού Αστέρα σε αναμέτρηση με συγκλονιστικό φινάλε * Τα… θαλάσσωσε ο διαιτητής Παπαγεωργίου, ο οποίος δεν καταλόγισε πέναλτι που ήταν υπέρ των «σταχυοφόρων» δίνοντας άλλο που δεν ήταν στο 90’

Την ένατη συνεχόμενη νίκη της εντός έδρας -συμπεριλαμβανομένων και των δύο που πήρε στα… χαρτιά κόντρα σε Εργοτέλη και Ολυμπιακό Βόλου- πανηγύρισε η Λαμία τη Δευτέρα (21/3) στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 1-0 του Αγροτικού Αστέρα και ανέβηκε ξανά στην 5η θέση της βαθμολογίας, χάρη στο όμορφο γκολ του Πίντο στο 40ό λεπτό.

Το φινάλε του ματς ήταν συγκλονιστικό, με τους «σταχυοφόρους» να διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε σε χέρι του Γιαλούση, αλλά και τους Φθιώτες να διαμαρτύρονται για την… προσπάθεια του διαιτητή Παπαγεωργίου να «διορθώσει» το λάθος του καταλογίζοντας ανύπαρκτο πέναλτι για χέρι στο 90’, που, όπως φαίνεται, ήταν του… Καπία και όχι του Τζόκιτς, με τον Πίτκα, πάντως, να αποκρούει την εκτέλεση του Διαμαντόπουλου.

Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές κακό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό. Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές διακοπές, λόγω μικροτραυματισμών και αψιμαχιών, με την κατοχή και τις ευκαιρίες να είναι μοιρασμένες.

Ένα σουτ του Μπιτάνγκ στο 8ο λεπτό που σταμάτησε ο Πίτκας ήταν η καλύτερη στιγμή των φιλοξενουμένων, που είχαν κάποια… ξεσπάσματα, προσπαθώντας να δημιουργήσουν κινδύνους, χωρίς, όμως, να απειλούν με αξιώσεις.

Στον αντίποδα, η Λαμία ήταν πιο υπομονετική στο παιχνίδι της και αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική χάρη στη στιγμή… έμπνευσης του Πίντο στο 40ό λεπτό που γύρισε ωραία το σώμα του και έκανε το 1-0, που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε και το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, όπου και πάλι υπερτερούσαν τα νεύρα. Όσο ο χρόνος περνούσε, η Λαμία έδειχνε να έχει θέσει σε προτεραιότητα τη διατήρηση του σκορ, με τον Αγροτικό να μην απειλεί ιδιαίτερα.

Βέβαια, στο 77ο λεπτό τα δεδομένα θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει αν καταλογιζόταν το πέναλτι που δίκαια ζητά η ομάδα του Ευόσμου για χέρι του Γιαλούση, αλλά τελικά η παράβαση δεν σφυρίχτηκε.

Αντίθετα, σφυρίχτηκε αυτό που… δεν ήταν στο 90’, όταν Τζόκιτς και Καπίας διεκδίκησαν την μπάλα, αυτή χτύπησε στο χέρι του δεύτερου, αλλά ο διαιτητής το είδε ανάποδα δείχνοντας την άσπρη βούλα. Ο Πίτκας, όμως, μάντεψε σωστά και νίκησε τον Διαμαντόπουλο, κρατώντας το 1-0 μέχρι τέλους, με το ματς να ολοκληρώνεται με ένταση και την αποβολή του Σπανού για έντονες διαμαρτυρίες.

Διαιτητής ήταν ο Παπαγεωργίου (Αθηνών), με βοηθούς τους Αργυρό (Αθηνών) και Γιανουγλίδη (Αθηνών), ενώ 4ος ήταν ο Φώτης (Ευβοίας).

Κίτρινες: 45’ Ντάσιος, 76’ Μπαλού - 42’ Καθάριος, 53’ Μακρυδημήτρης, 66’ Νταβίντοφ.

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Γιαλούσης, Ντάσιος, Κυριακόπουλος, Καραγιάννης (89’ Μπουλούλης), Σιατραβάνης, Μπαλού (79’ Τόσκας), Τζόκιτς, Μίλιεβιτς (70’ Νατσιόπουλος), Πίντο.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης (67’ Βελλίνης), Καραμπάς, Καπίας, Μπάρμπας (46’ Νταβίντοφ), Μακρυδημήτρης, Τσεμπερίδης, Καθάριος, Θεοδωρίδης (72’ Συμελίδης), Μπιτάνγκ, Διαμαντόπουλος.