29/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016 - 21:53

Μαχητής στη Μόσχα, αλλά ήττα για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία, αλλά τελικά δεν απέφυγαν την 4η ήττα τους στο Top 16, αυτή τη φορά με 92-85 * Πήραν τα σφυρίγματα οι γηπεδούχοι

Το «πάλεψε» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά δεν τα κατάφερε… Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε παλικαρίσια εμφάνιση στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή (12/2), αλλά τελικά ηττήθηκε με 92-85, ολοκληρώνοντας με αρνητικό πρόσημο -3 νίκες και 4 ήττες- τον πρώτο γύρο του Τop 16.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, πήραν και τα σφυρίγματα από τους διαιτητές και βρέθηκαν πολλές φορές στη γραμμή των βολών και έτσι έφτασαν στη νίκη, με τους Τεόντοσιτς, Ντε Κολό, Κουρμπάνοφ και Χίγκινς να κάνουν πολλές… ζημιές.

Στον αντίποδα, Πρίντεζης, Χάκετ, Χάντερ και ο Σπανούλης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σε πολύ καλή βραδιά, αλλά οι προσπάθειές τους δεν αποδείχθηκαν αρκετές.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έδειξε από το ξεκίνημα αποφασισμένη να προκαλέσει πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Ο Κουρμπάνοφ ήταν η κύρια πηγή κινδύνων, καθώς ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 9 πόντους, με τους «ερυθρόλευκους» να ισορροπούν σταδιακά το ματς. Ο Πρίντεζης έκανε τη διαφορά, αλλά τα λάθη στην επίθεση δεν έλειπαν, χωρίς, όμως, η διαφορά να ξεφύγει, κυρίως χάρη στον… υπαρχηγό και να βρίσκεται στους 3 στο φινάλε της πρώτης περιόδου (18-15).

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Χάινς να μπαίνει στην εξίσωση για τους γηπεδούχους. Έτσι, σταδιακά η ψαλίδα μεγάλωνε και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους (33-22). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και μείωσαν, αν και βρέθηκαν πάλι να κυνηγούν με… σεβαστό αριθμό πόντων το σκορ στο ημίχρονο (41-33).

Σε αντίθεση με τις δύο πρώτες περιόδους, ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο τρίτο μέρος. Με ένα σερί 8-0 κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Σπανούλη να έχει «ξυπνήσει» για τα καλά μετά το απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλοί στην επίθεση, αλλά αντιμετώπιζαν προβλήματα στην άμυνα, υποκύπτοντας και σε πολλά -μερικά πολύ αυστηρά- φάουλ. Έτσι, η ΤΣΣΚΑ έπαιρνε πολλές βολές και αυτό τη βοήθησε στο να κρατήσει τη διαφορά κοντά στους 8 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Χάκετ να μειώνει σε 66-61 με το τρίποντό του στο μισάωρο.

Με τον Χάκετ να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός, ο Ολυμπιακός ροκάνιζε τη διαφορά και έκανε το ματς ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο -3 (73-70), αλλά στη συνέχεια αποδείχθηκαν αρκετά άστοχοι, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ μάζευε πόντους από τη γραμμή των βολών. Ο χρόνος λιγόστευε και η διαφορά έφτασε τους 9 (83-74), με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και να γνωρίζει την ήττα με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.