27/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016 - 21:57

Παραπαίει η Βαλένθια, ούτε τη Θέλτα η Σεβίλλη

Δώδεκα ματς μακριά από τη νίκη οι «νυχτερίδες» * Δεν μπορεί εκτός η ομάδα της Ανδαλουσίας

Με γκολ του Ρούμπεν Κάστρο στο 49ο λεπτό, η Μπέτις επικράτησε 1-0 της Βαλένθια, η οποία την Κυριακή (7/2) συμπλήρωσε 12 ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και απέκτησε συγκάτοικο στη 12η θέση το συγκεκριμένο αντίπαλο.

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Μοντόγια, Μπρούνο Γκονζάλεζ, Πετσέγια, Εντιαγέ, Βάργκας, Πέτρος, Μουσόντα, Κεμπάγιος (75’ Πορτίγιο), Κάστρο (90’ Ντιγκάρ), Φαν Βολφσβίνκελ (73’ Μολίνα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ράιαν, Μπαραγάν, Σικέιρα (44’ Γκαγιά), Αμπντενούρ, Μουστάφι, Φεγκουλί (60’ Ροντρίγκο), Παρέχο, Τσερίσεφ, Ζαϊμπό (76’ Μίνα), Αντρέ Γκόμες, Νεγρέδο.

Η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Θέλτα και εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη μακριά από την έδρα της, έπειτα από 11 αναμετρήσεις.

Η αποβολή του Φεντερίκο Φάσιο έπαιξε το ρόλο της, καθώς έγινε στο 25ο λεπτό, και έτσι, παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε με τον Ντάνιελ Καρίσο στο 43’, δεν άντεξε με παίκτη λιγότερο και ισοφαρίστηκε από τον Κλοντ Μποβί στο 64’.

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρεζ, Καμπράλ, Πλάνας, Σέρχι Γκόμεζ, Κάστρο (62’ Γκουιντέτι), Βας, Πάμπλο Ερνάντεζ, Ραντόγια (62’ Ντίαζ), Μποβί, Άσπας, Μπονγκοντά.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Ραμί, Φάσιο, Μαριάνο, Εσκουδέρο, Ρέγες (64’ Μπανέγκα), Κρον-Ντέλι, Καρίσο, Ενζονζί, Κονοπλιάνκα (58’ Βιτόλο), Γιορέντε (69’ Γκαμεϊρό).

Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/2)

Μάλαγα - Χετάφε 3-0 (9' Άνιορ, 23' Άτσου, 43' Σάρλες)

Σάββατο (6/2)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Εϊμπάρ 3-1 (56' Χιμένες, 63' Σαούλ, 90'+1 Φ. Τόρες - 46' Κέκο)

Ράγιο Βαγεκάνο - Λας Πάλμας 2-0 (3' Μίκου, 74' Μπεμπέ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βιγιαρεάλ 0-0