27/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016 - 17:27

«Καθάρισε» στο λεπτό η Άρσεναλ

Σκόραραν 2 φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα οι «κανονιέρηδες» και νίκησαν 2-0 την Μπόρνμουθ

Με γκολ των Μεσούτ Οζίλ και Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, η Άρσεναλ επικράτησε 2-0 της Μπόρνμουθ την Κυριακή (7/2) και έπιασε την Τότεναμ στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αγνοούσε την εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα από τις 13 Δεκεμβρίου, ωστόσο δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φύγει με τους 3 βαθμούς από το «Βιτάλιτι Στέντιουμ».

Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να απειλήσει μόνο με κάποια μακρινά σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα, η Άρσεναλ «χτύπησε» στο 23ο λεπτό με τον Οζίλ και το 24ο με τον Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο πολύπειρος Πετρ Τσεχ αποτελεί το μοναδικό τερματοφύλακα του αγγλικού πρωταθλήματος που έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του για 12 ματς.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Άρσεναλ προσπέρασε τη Μάντσεστερ Σίτι, έπιασε την Τότεναμ στη 2η θέση με 48 βαθμούς και επανήλθε στο -5 από την πρωτοπόρο Λέστερ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Φράνσις, Ντάνιελς, Σμιθ, Κουκ, Σέρμαν, Γκόσλινγκ (66’ Κινγκ), Άρτερ, Πιου, Ρίτσι (66’ Στάνισλας), Αφόουμπ (77’ Γκρέιμπαν).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Γκάμπριελ, Μπεγερίν, Οζίλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (67’ Κοκλέν), Σάντσεζ (82’ Γκιμπς), Ζιρού (90'+3 Γουόλκοτ).