26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016 - 18:30

Εντυπωσιακή η ΑΕΚ

Επικράτησε με 70-49 του Κόροιβου και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας

Την τρίτη σερί νίκη της στην Α1 μπάσκετ πανηγύρισε το Σάββατο (6/2) η ΑΕΚ επικρατώντας με 70-49 εντός έδρας του Κόροιβου.

Η ομάδα της Αμαλιάδας δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση και έτσι γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα της, παραμένοντας χωρίς ροζ φύλλο μέσα στο 2014.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μαυροειδής και Σάκοτα, που για άλλο ένα ματς συνέβαλαν τα μέγιστα, αυτή τη φορά με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και έτρεξε μέσα σε πέντε λεπτά ένα σερί 14-0, προηγούμενη με 22-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και στην ανάπαυλα βρίσκονταν στο 44-28.

Με ανάλογη… φόρα συνέχισε η Ένωση και στην επανάληψη, με τον Κόροιβο να μην μπορεί να αντιδράσει και τη διαφορά να είναι στους 25 στο τέλος του μισάωρου (60-35). Όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα και την ΑΕΚ να καταλήγει νικήτρια με 70-49.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-28, 60-35, 70-49

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 11, Χέρστον 7, Μιλόσεβιτς 9 (7 ριμπ.), Κάρτερ, Μπράουν 8 (7 ασίστ), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 8 (4 ασίστ), Μαυροειδής 16 (8 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 5, Κρίστμας.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Συνετός, Πουλιανίτης 9, Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 9, Χαριτόπουλος 4, Τρότερ 4, Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 2 (8 ριμπ.), Μπατής, Τσάπιν 4, Χάρις 5 (6 ριμπ.).