25/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016 - 17:03

Και πώς να μην ονειρεύεται η Λέστερ; (video)

Η ομάδα του Ρανιέρι επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι εκτός έδρας και ξέφυγε με 6 βαθμούς στην κορυφή

Κάθε λόγο να κάνει όνειρα τίτλου έχει η Λέστερ! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έφυγε θριαμβεύτρια με 3-1 από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι το Σάββατο (6/2) και πλέον απέχει 6 βαθμούς από τους διώκτες της στην κορυφή!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρόμπερτ Χουτ, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο 60’.

Ενδιάμεσα, ο Μαχρέζ είχε κάνει το 2-0 στο 48ο λεπτό, ενώ και οι Βάρντι και Οκαζάκι είχαν ευκαιρία να σκοράρουν.

Το μόνο που κατάφεραν οι… σοκαρισμένοι «πολίτες» ήταν να μειώσουν με τον Αγκουέρο στο 87’ και να κινδυνεύουν να πέσουν από τη 2η θέση, με τις Τότεναμ και Άρσεναλ να είναι στο -2 με ματς λιγότερο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Ντεμικέλις, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Ντελφ (52' Ιχεανάτσο), Γιάγια Τουρέ (52' Φερνάντο), Νταβίντ Σίλβα (77' Κέλινα), Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρίνκγουοτερ, Καντέ, Μαχρέζ (77' Γκρέι), Ολμπράιτον (85' Νέιθαν Ντάιερ), Οκαζάκι (80' Ουγιόα), Βάρντι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής: