19/04/2024
SPECIAL | Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2016 - 05:41

Τα πρώτα… κανόνια και οι αναντικατάστατοι των «μονομάχων» της Β’ Εθνικής

Με το πρώτο μισό του πρωταθλήματος να έχει ολοκληρωθεί, το a-sports.gr ξεχωρίζει τους ποδοσφαιριστές που έχουν τη μεγαλύτερη συμβολή στην ομάδα τους, είτε στο σκοράρισμα είτε σε χρόνο συμμετοχής

Είχε ανατροπές, είχε αποχωρήσεις, είχε σκαμπανεβάσματα, αλλά το πρώτο μισό του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ολοκληρώθηκε.

Αν και ξεκίνησε με 18 ομάδες, προς το παρόν συνεχίζεται με 16, καθώς ο Εργοτέλης αποχώρησε, ενώ τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και ο Ολυμπιακός Βόλου.

Σε αυτές τις 17 πρώτες αγωνιστικές, υπήρξαν ομάδες και παίκτες που ξεχώρισαν και άλλες που απογοήτευσαν.

Μέχρι στιγμής, τα μεγαλύτερα… κανόνια έχουν αποδειχθεί ο Ντουαλά της Κέρκυρας και ο Ματθαίος Μαρουκάκης της ΑΕΛ, που έχουν πετύχει από 9 γκολ, ενώ ακολουθούν οι Βάντερσον (Απόλλων Σμύρνης), Νίκος Κουσκουνάς (Τρίκαλα) και Εμίλιο Φουρτάδο (Πανσερραϊκός) με ένα γκολ λιγότερο.

Παράλληλα, υπάρχουν και τέσσερις ποδοσφαιριστές που δεν έχουν χάσει ούτε λεπτό από τα 17 πρώτα ματς των ομάδων τους. Πρόκειται για τον Γιώργο Δεληζήση του Απόλλωνα Σμύρνης, τον Δημήτρη Κουτσόπουλο της Αναγέννησης Καρδίτσας, τον Μιχάλη Παγούδη του Αχαρναϊκού και τον Φώτη Κουτζαβασίλη της Κέρκυρας.

Τι γίνεται, όμως, σε κάθε «μονομάχο» ξεχωριστά;

Το a-sports.gr παραθέτει τους παίκτες της κάθε ομάδας που έχουν συνεισφέρει περισσότερο στο σκοράρισμα αλλά και στα ματς βάσει του χρόνου συμμετοχής τους.

ΑΕΛ

Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο φετινό πρωτάθλημα και μέχρι στιγμής είναι επικεφαλής της βαθμολογίας, έχοντας και τις περισσότερες νίκες -11 μαζί με την Κέρκυρα- και μόλις μία ήττα, αυτή από τους Φαίακες με 0-1.

Σε αυτή την πορεία για… Σούπερ Λίγκα, βασικό ρόλο έχουν παίξει και οι επιθετικοί τους. Στις τάξεις της ΑΕΛ βρίσκεται ο πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, ο Ματθαίος Μαρουκάκης, με 9 γκολ (όσα έχει και ο Ντουαλά της Κέρκυρας), ενώ ακολουθεί ο Μίλαν Μπόγιοβιτς με 4 τέρματα. Τρίτος είναι ο Ανδρέας Λαμπρόπουλος, που μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα έχει «πληγώσει» τρεις φορές τα αντίπαλα δίχτυα.

ael.[2]

Όσον αφορά τα λεπτά συμμετοχής, η… μερίδα του λέοντος ανήκει στον Άγγελο Βέρτζο με 1.197. Δεύτερος στη σχετική λίστα είναι ο επίσης αμυντικός Μανώλης Μονιάκης με 1.105 και τρίτος ο Νίκος Αναστασόπουλος με 1.073.

Κέρκυρα

Από… κοντά ακολουθεί την ΑΕΛ και η Κέρκυρα. Οι Φαίακες είναι ιδιαίτερα ανεβασμένοι και ξέρουν να εκμεταλλεύονται τα… στραβοπατήματα των αντιπάλων τους, όντας πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας και σε απόσταση 2 βαθμών από την κορυφή.

Το πρώτο «κανόνι» είναι ο Ντουαλά με 9 τέρματα, ενώ και ο Αλέξανδρος Κόντος έχει συνεισφέρει με 4 γκολ. Την τρίτη θέση μοιράζονται τέσσερις ποδοσφαιριστές, με τους Γιώργο Παρασκευαΐδη, Δημήτρη Σουάνη, Ματιέ Γκόμες και Λεωνίδα Καμπάνταη να έχουν από δύο.

kerkyra.[1]

Στις συμμετοχές, εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο γκολκίπερ Φώτης Κουτζαβασίλης δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα (1.530), ενώ ο Τάσος Βενέτης έχει απουσιάσει μόνο για… ένα, μετρώντας 1.529. Τρίτος έρχεται ο Ματιέ Γκόμες με 1.466.

Απόλλων Σμύρνης

Κάποια στραβοπατήματα έχουν κάνει τον Απόλλωνα Σμύρνης να υποχωρήσει στην 3η θέση της βαθμολογίας, αλλά και πάλι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι μια από τις ομάδες που βάζει σημαντική υποψηφιότητα για άνοδο.

Σε αυτό έχουν συνεισφέρει τα μάλα και τα 8 γκολ του Βάντερσον αλλά και τα 6 του Χρήστου Τζιώρα. Από δύο τέρματα έχουν πετύχει οι Πάολο Φαρινόλα και Γιώργος Δεληζήσης.

apollon.[2]

Βέβαια, ο 28χρονος αμυντικός είχε… άπλετο χρόνο για να δείξει και το ταλέντο του στο σκοράρισμα, αφού δεν έχει χάσει λεπτό στις 17 πρώτες αγωνιστικές. Δεύτερος σε συμμετοχές είναι ο Εμάνουελ Κονέ (1.442) και ακολουθεί ο Δημήτρης Ταΐρης με 1.260 λεπτά.

Τρίκαλα

Ο ΑΟΤ ανέβηκε φέτος στη Β’ Εθνική και μέχρι στιγμής τα πηγαίνει περίφημα. Αν και τις τελευταίες αγωνιστικές τα αποτελέσματα δεν είναι τα επιθυμητά, τα Τρίκαλα έχουν καταφέρει να βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σε αυτή τη… διαδρομή, ο Νίκος Κουσκουνάς έχει συμβάλει με τα 8 γκολ του, όντας μακράν ο πρώτος σκόρερ του συλλόγου στο φετινό πρωτάθλημα. Από 3 γκολ έχουν πετύχει οι Λιούμπομιρ Στεφάνοβιτς και Στράτος Δουκάκης και από 2 οι Γκαστόν Γκονζάλες, Χοακίν Σίμο Ναβάρο και Ντάλι Γκμπαλέ.

Όσον αφορά τα λεπτά συμμετοχής, πρώτος στη σχετική λίστα είναι ο Στέλιος Λαμπάκης με 1.438 λεπτά και ακολουθεί με λίγα λιγότερα (1.424) ο Παντελής Ριζογιάννης. Τρίτος έρχεται ο Νίκος Κουσκουνάς με 1.386.

Καλλιθέα

Αρκετά σκαμπανεβάσματα έχει στο φετινό πρωτάθλημα η Καλλιθέα, αλλά παρ’ όλα αυτά έχει καταφέρει να βρίσκεται στην 5η θέση, αν και μετρά ήδη έξι ήττες.

Πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα είναι ο Μιχάλης Φράγκος, με τον Αλέξανδρο Αρναρέλλη, που πλέον αγωνίζεται στην Κέρκυρα, να ακολουθεί με 4. Από 2 έχουν οι Διονύσης Μπέλης και Ντάρκο Λουκάνοβιτς.

kallithea

Ο Θανάσης Κατσούλης είναι πρώτος σε λεπτά συμμετοχής με 1.349, με τους Πέτρο Λεβέντη και Ζοζέ Πίκολο να ακολουθούν με 1.323 και 1.237 λεπτά αντίστοιχα.

Κισσαμικός

Ευχάριστη έκπληξη αποτελεί και ο Κισσαμικός, που φέτος βρίσκεται στα… σαλόνια της Β’ Εθνικής και έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Ο Ηλίας Βαττής ξεχωρίζει στο σκοράρισμα με 5 γκολ και από κοντά έρχεται ο Βασίλης Μάντζης με 4 τέρματα. Δύο γκολ έχει πετύχει μέχρι στιγμής ο Γιάννης Ταραλίδης.

Σε 1.440 λεπτά αγώνα έχει συμμετάσχει ο Μιχάλης Γιαννίτσης, σε 1.350 ο Δημήτρης Τσερκέζος και σε 1.267 ο Άλεξ Μάνιας.

Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να κάνει την πορεία που θα ήθελε και να θέσει σημαντική υποψηφιότητα για άνοδο, με τις γκρίνιες να μη λείπουν. Παρ’ όλα αυτά, δεν είναι διατεθειμένη να τα παρατήσει, αν και τα τελευταία αποτελέσματα δεν ήταν τα επιθυμητά.

Ο Πίντο, πάντως, προσπαθεί να βοηθήσει έχοντας σημειώσει μέχρι στιγμής 6 τέρματα, με τον Αλέξανδρο Καραγιάννη να συνεισφέρει με 4, ενώ από 2 έχουν οι Αλέξανδρος Νατσιόπουλος, Μίλος Τζόκιτς και Γιάννης Καραλής.

lamia

Τον περισσότερο χρόνο στο γρασίδι έχει περάσει ο Δημήτρης Ζουλιώτης με 1.521 λεπτά, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Λεάντρο με 1.352 και αρκετά κοντά του τον Χάρη Σιλιγαρδάκη με 1.316.

Αναγέννηση Καρδίτσας

Τη δική της προσπάθεια κάνει και η Αναγέννηση Καρδίτσας, που φέτος θέλει να αποφύγει από νωρίς το άγχος της παραμονής, ούσα μέχρι στιγμής στην 8η θέση, αν και έχει υποστεί 7 ήττες.

Τα γκολ είναι αρκετά μοιρασμένα, με τα περισσότερα που έχει πετύχει ένας παίκτης να είναι τα δύο, όσα έχουν δηλαδή οι Νίκος Γκόλιας, Γιώργος Μοσχάκης και Θωμάς Τσίτας.

Όσον αφορά τις συμμετοχές, ο Δημήτρης Κουτσόπουλος δεν έχει χάσει λεπτό με 1.530, ενώ 1.485 έχει ο Φώτης Κισκαμπάνης. Τρίτος είναι ο Θανάσης Σάββας με 1.433.

Αχαρναϊκός

Στα μέσα της βαθμολογίας βρίσκεται η ομάδα του Μενιδίου, που ακόμα δεν έχει καταφέρει να βρει τα πατήματά της. Τις τελευταίες αγωνιστικές, πάντως, δείχνει να έχει… φορτσάρει και ελπίζει να αποφύγει τις περιπέτειες.

Ο Νεμάνια Ομπράντοβιτς είναι ο πρώτος σκόρερ με 4 γκολ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι σκόρερ έχουν από ένα και μέχρι στιγμής είναι οι Νίκος Μουστάκης, Αναστάσης Χριστοφιλέας, Γιάννης Κωστόπουλος, Αντώνης Αθανασίου, Νίκολα Μπέλιτς, Βασίλης Ταμπάκης, Λευτέρης Ματσούκας και Μάρκο Παβίσεβιτς.

axarnaikos

Ο τελευταίος είναι και δεύτερος στα λεπτά συμμετοχής με 1.518, ενώ πρώτος χωρίς να απουσιάσει στιγμή είναι ο Μιχάλης Παγούδης (1.530). 1.464 λεπτά έχει ο Νεμάνια Ομπράντοβιτς, που είναι τρίτος στη σχετική λίστα.

Παναιγιάλειος

Αν και ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε με υψηλούς στόχους, μέχρι στιγμής δεν δείχνει σε θέση να τους εκπληρώσει, με την αβεβαιότητα στα διοικητικά να παραμένει και να προκαλεί ένα επιπλέον άγχος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, αν και βρίσκονται στη 10η θέση, οι «μελανόλευκοι» έχουν τη χειρότερη επίθεση μαζί με τον Αγροτικό Αστέρα με μόλις 10 γκολ. Οι πρώτοι τους σκόρερ έχουν πετύχει από δύο γκολ και είναι οι Γιάννης Μπουρλάκης και Μίλαν Πέριτς, ενώ από ένα έχουν οι Σπύρος Σπίνουλας, Λάζαρος Φωτιάς, Γιάννης Κολόκας, Νίκολα Κριτσμάρεβιτς, Παναγιώτης Λινάρδος και Λεωνίδας Σκαρτσίλας.

Τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής τα έχει ο Σπύρος Σπίνουλας με 1.350, ενώ μόλις πέντε λεπτά λιγότερα έχει ο Νίκολα Κριτσμάρεβιτς. Τρίτος έρχεται ο Αμπούντ Ομάρ με 1.215.

Αγροτικός Αστέρας

Να αποφύγει τον υποβιβασμό φαίνεται ότι θα παλέψει ο Αγροτικός Αστέρας, που κινείται σε ρηχά νερά έπειτα από 17 αγωνιστικές, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 18 βαθμούς με απολογισμό 4 νίκες, 6 ισοπαλίες και 7 ήττες.

Ο μόνος που έχει καταφέρει να πανηγυρίσει γκολ του πάνω από μία φορά είναι ο Αλέξανδρος Τσεμπερίδης, που έχει σκοράρει δις, ενώ τα υπόλοιπα γκολ μοιράζονται σε Στέφανο Καπία, Γιάννη Καραμπά, Παύλο Καθάριο, Κώστα Οικονόμου, Μίλιαν Μρντάκοβιτς, Ιβάν Γέσιτς και Περικλή Βελλίνη.

Τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής έχει πάρει ο Στέφανος Καπίας με 1.521 λεπτά, ακολουθεί ο Δημήτρης Αμαραντίδης με 1.440 και τρίτος είναι ο Αλέξανδρος Τσεμπερίδης με 1.347.

agrotikos

Πανσερραϊκός

Μάχη για παραμονή δείχνει ότι θα δώσει και ο Πανσερραϊκός, ο οποίος ανέβηκε με πολλά όνειρα που προς το παρόν δυσκολεύεται να εκπληρώσει. Τα «λιοντάρια» έχουν επίσης 18 βαθμούς, όσους και οι Αγροτικός Αστέρας και Χανιά, έχοντας πανηγυρίσει μόλις πέντε νίκες.

Κι αυτό παρά τα 8 τέρματα που έχει πετύχει ο Χοσέ Φουρτάδο, που έχει επωμιστεί και το συντριπτικό βάρος της επίθεσης. Τα υπόλοιπα πέντε γκολ των Σερραίων έχουν πετύχει οι Χρήστος Ρούτσης, Γιώργος Παπαστεργίου, Φάμπιο Μπαλού, Νίκος Αγγελούδης και Χερόν Μπεριάν.

panserraikos

Για 1.350 λεπτά έχει αγωνιστεί ο Απόστολος Ανδρούτσος, ενώ δεύτερος έρχεται ο Γιώργος Ιωαννίδης με 1.305 λεπτά και τρίτος ο Γιώργος Σιάκκας με 1.215.

Χανιά

Σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση βρίσκονται και τα Χανιά. Οι Κρητικοί έχουν να πανηγυρίσουν νίκη στο πρωτάθλημα από τις 24 Νοεμβρίου, όταν και επικράτησαν με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και αυτό σε μεγάλο βαθμό δείχνει και το λόγο που βρίσκονται σε δεινή βαθμολογική θέση.

Ο Γιάννης Γκέσιος, πάντως, έχει προσπαθήσει να βοηθήσει με τα τέσσερα γκολ που έχει πετύχει, ενώ από δύο τέρματα έχουν οι Χαράλαμπος Μπριλάκης, Ούγκο Μασάντο και Θανάσης Δεινόπαπας.

Σε λεπτά συμμετοχής πρώτος έρχεται ο Ούγκο Μασάντο με 1.347 και ακολουθούν οι Χρήστος Καρτσαμπάς (1.316) και Σρέντιαν Μπλάζιτς (1.170).

Παναχαϊκή

Άλλη μία ομάδα που αντιμετωπίζει σωρεία προβλημάτων τη φετινή σεζόν και αυτό αντικατοπτρίζεται και αγωνιστικά. Αν και πέρσι τερμάτισε στη δεύτερη θέση του Νότιου Ομίλου στην κανονική περίοδο, πλέον δείχνει ότι δύσκολα θα καταφέρει να… ξεφύγει.

Οι Πέδρο και Σάββας Σιατραβάνης έχουν προσπαθήσει, πάντως, να βοηθήσουν με τα τρία γκολ που έχουν πετύχει, ενώ δύο φορές έχει σκοράρει ο Βλάντιμιρ Τζίλας.

Στα λεπτά συμμετοχής, πρώτος είναι ο Μαρκ Ασίγκμπα με 1.440, ενώ δεύτερος έρχεται ο Πέδρο με 1.386 και τρίτος ο Γιάννης Κάργας με 1.079, που πλέον, όμως, θα αγωνίζεται στον Πλατανιά.

Ζάκυνθος

Τη δική της μάχη δίνει και η Ζάκυνθος που βρίσκεται στα πολύ χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Παρά τις αλλαγές της στον πάγκο, η ομάδα του Ιονίου δυσκολεύεται να χαμογελάσει, έχοντας μέχρι στιγμής απολογισμό 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Το δυνατό «χαρτί» της είναι ο Ζαουάντ Ζαϊρί, που μέχρι στιγμής έχει πετύχει 5 γκολ, ενώ τρία έχει ο Ντέιβιντ Ναζίμ. Στην τρίτη θέση είναι ο Καμίλ Κρολ με δύο.

zakynthos

Τις περισσότερες… ευκαιρίες μετρημένες σε λεπτά έχει πάρει ο Ντέιβιντ Ναζίμ με 1.292, με τον Νίκο Κουρέλλα να έχει 1.276 και τον Λάζαρο Ορφανίδη 1.258.

Πανελευσινιακός

Τελευταίος και… καταϊδρωμένος από τις ομάδες που συνεχίζουν στο πρωτάθλημα έρχεται ο Πανελευσινιακός, καθώς μετρά μόλις 14 βαθμούς, ενώ έχει τις περισσότερες ήττες (11) και τη χειρότερη άμυνα με 31 γκολ παθητικό.

Πάντως, έχει επιθετικούς που προσπαθούν να βοηθήσουν, με τον Μάρτιν Μπλάνκο να έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ (4), ενώ από 3 έχουν οι Νίκος Γιαννιτσάνης και Παναγιώτης Πλαβούκος.

Ο Κυριάκος Τσίγκρας μετρά τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής με 1.260, ενώ από κοντά ακολουθούν οι Στέλιος Ανδρίκος (1.242) και Χρήστος Παληγεώργος (1.211).