17/05/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016 - 19:47

«Ξεμπούκωσε» ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν άνετη νίκη (84-62 το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ) ύστερα από αρκετές ημέρες * 300άρης ο Φώτσης * Η ταυτότητα της 16ης αγωνιστικής

Απόντος του τραυματία Δημήτρη Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 84-62 του Ρεθύμνου στην αναμέτρηση της Δευτέρας (1/2) που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Ένα δεκάλεπτο διήρκεσε η αντίσταση του κρητικού συλλόγου στο ΟΑΚΑ, καθώς οι κυπελλούχοι φρόντισαν με ένα επιμέρους σκορ 23-13 στη δεύτερη περίοδο να ανεβάσουν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο οποίος παρακολούθησε για πρώτη φορά έπειτα από αρκετές ημέρες τους παίκτες του να επικρατούν άκοπα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους λίγο πριν από το φινάλε, με το τελικό σκορ να γράφει 84-62.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Φώτσης, αφού συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ενώ MVP του «τριφυλλιού» ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι παλεύουν για την παραμονή, ξεχώρισε ο Κάρτερ, που σταμάτησε στους 18 πόντους (πρώτος σκόρερ του ματς).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 13 (3), Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 9 (1), Καλάθης 11 (1), Παπαγιάννης 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 9 (1), Κούζμιτς.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (2), Σχίζας 5 (1), Μάντεν, Στόουν 8 (1), Κάρτερ 18 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης 2, Χάροου 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 5 (1).