17/05/2024
Γερμανία | Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016 - 20:20

Καθάρισε ο Λεβαντόφσκι για την Μπάγερν

Δύο ακόμα γκολ πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο άσος της βαυαρικής ομάδας, η οποία νίκησε 2-0 τη Χοφενχάιμ στο Μόναχο * Η ταυτότητα της 19ης αγωνιστικής

Η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της Μπάγερν για το 2016 ήταν νικηφόρα, καθώς επικράτησε 2-0 της Χοφενχάιμ.

Ελαφρώς διαφοροποιημένη ήταν την Κυριακή (31/1) η 11άδα της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα συγκριτικά με το ματς κόντρα στο Αμβούργο, αφού οι Άριεν Ρόμπεν και Τζόσουα Κίμιχ αντικατέστησαν τους Τιάγκο Αλκάνταρα και Τζέρομ Μπόατενγκ.

Το ρολόι σημάδευε το 32ο λεπτό, όταν κατά την προσφιλή του τακτική ο Ντόουγκλας Κόστα δημιούργησε ρήγμα από αριστερά και ο συνήθης Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

Η Μπάγερν ήταν ανώτερη στο παγωμένο Μόναχο (μόλις 2 βαθμοί Κελσίου η θερμοκρασία), αλλά στο 56ο λεπτό στάθηκε τυχερή, όταν ο Αντρέι Κράμαριτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Τελικά, ο Λεβαντόφσκι συνέχισε την παράδοση που θέλει τη βαυαρική ομάδα να σκοράρει δύο ή περισσότερα γκολ στις φετινές εντός έδρας αναμετρήσεις (3,4 ο μέσος όρος), διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 64ο λεπτό.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Μπαντστούμπερ, Ρόμπεν, Τσάμπι Αλόνσο, Ντόουγκλας Κόστα (88’ Μπερνάτ), Κίμιχ, Μίλερ (67’ Βιντάλ), Λεβαντόφσκι, Κομάν (62’ Αλκάνταρα).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Στρομπλ, Κιμ, Μπίτσακτσιτς, Καντεράμπεκ, Σίλε, Βάργκας, Χάμαντ (68’ Αμίρι), Ρούμπι, Σμιντ (77’ Φόλαντ), Κράμαριτς (68’ Τσούμπερ).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ 19ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (29/1)

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-0 (21’ Κλέμενς)

Σάββατο (30/1)

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Ίνγκολσταντ 2-0 (77’, 86’ Ομπαμεγιάνγκ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ανόβερο 3-0 (44' Κίσλινγκ, 63', 87' Τσιτσαρίτο)

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0

Βέρντερ Βρέμης - Χέρτα Βερολίνου 3-3 (67’ Μπάρτελς, 75’, 77’ Πιζάρο - 29’ Νταρίντα, 41’ Πλάτενχαρντ, 71’ Καλού)

Ντάρμσταντ - Σάλκε 0-2 (43’ Μάιερ, 53’ Σανέ)

Στουτγάρδη - Αμβούργο 2-1 (66’ αυτ. Χαντ, 88’ Κράβετς - 75’ Ρούντνεβς)