16/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016 - 17:12

«Καθάρισε» από το ημίχρονο ο Κισσαμικός

Με 1-0 επικράτησαν εκτός έδρας οι Κρητικοί της Αναγέννησης Καρδίτσας

Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε ο Κισσαμικός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας την Κυριακή (31/1) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι Κρητικοί, που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο με το τρίποντο, έφτασαν στους 25 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ΑΣΑ, που γνώρισε την έβδομη ήττα της, έμεινε στους 22. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο Βαττής, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους από το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου να το διατηρεί μέχρι και το φινάλε.

Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο Βαττής, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους από το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου να το διατηρεί μέχρι και το φινάλε.

Αν και η Αναγέννηση είχε τις ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Δημόπουλο (16’) και Υφαντή (38’), οι Κρητικοί έκαναν το 1-0 στο 39’ με τον Τσικουδάκη να σεντράρει για τον Βαττή και τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα με πλασέ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη για την ισοφάριση με τους Κισκαμπάνη (76’), Μαυριά (90’+1) και Καραχάλιο (90’+3), όμως το 1-0 δεν άλλαξε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κορδολαίμης (Αν. Αττικής) με βοηθούς τους Καραγιαννίδη και Κορτέση (Αθηνών).

Κίτρινες κάρτες: 66’ Μούτσα, 69’ Σάββας, 90’+5 Κισκαμπάνης - 31’ Σταθάκης, 32’ Κουρτεσιώτης, 54’ Ενγκουέμ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Στάμος (66’ Μαυριάς), Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Σκαθαρούδης (57’ Πιτταράς), Υφαντής (46’ Τσούκαλος), Τζέκος, Μπιτέλης, Μούτσα.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρτεσιώτης, Μάνιας (70’ Ποσίνκοβιτς), Σελινιωτάκης, Γιαννίτσης, Βαττής, Σαπαλίδης, Σταθάκης (81’ Τζημογιάννης), Ενγκουέμ, Τσικουδάκης (60’ Μάντζης).