10/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016 - 19:42

Δύσκολο διπλό για την ΑΕΚ

Η Ένωση επιβλήθηκε με 70-65 των Τρικάλων

Τη δωδέκατη νίκη της στη φετινή Α1 πέτυχε το Σάββατο (30/1) η ΑΕΚ, επικρατώντας αγχωτικά των Τρικάλων με 70-65 στη θεσσαλική πόλη για τη 16η αγωνιστική.

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τους «κιτρινόμαυρους» να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή στο σκορ (37-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ξέφυγε με +8 (44-52), όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και σχεδόν 2 λεπτά πριν από το φινάλε προηγήθηκαν με 65-64.

Από εκεί και πέρα, όμως, οι παίκτες του Γιούρε Ζντοβτς ήταν ψύχραιμοι, ο Παπαντωνίου σημείωσε ένα καθοριστικό τρίποντο και τελικά το ροζ φύλλο κατέληξε στον «Δικέφαλο», που είχε πρώτο σκόρερ τον Μαυροκεφαλίδη με 18 πόντους.

Από πλευράς της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη, ξεχώρισε ο Μπράουν με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 47-52, 65-70

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 4, Τσιάρας 6, Κόντζερ 16, Βίλιαμσον 6, Καλλές 1, Καραθανάσης, Ρόμπινσον 10 (1), Καλογιαννίδης, Μπράουν 21 (1), Βαρυτιμιάδης 1.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 4, Μαυροκεφαλίδης 18 (3), Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 7, Παπαντωνίου 6 (2), Σάκοτα 6 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Μπράουν 7 (1), Μαυροειδής 6, Κρίστμας 3.